Incydent na lotnisku w Sarajewie. Ochroniarze Erdogana szarpali się z policją

Świat

Voice of AmericaOchrona Erdogana bardzo źle reaguje w trudnych sytuacjach. W maju 2017 r. zaatakowała protestujących przeciwko jego polityce w Waszyngtonie (wideo archiwalne)

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan przybył w poniedziałek do stolicy Bośni i Hercegowiny, Sarajewa na regionalną konferencję. Na sarajewskim lotnisku doszło do incydentu między ochroną Erdogana a bośniacką policją.

We wtorek prezydent Turcji bierze w Sarajewie udział w dorocznym spotkaniu w ramach Procesu Współpracy w Południowo-Wschodniej Europie (SEECP).

Agencja dpa podkreśla, że Turcja przywiązuje do Bałkanów dużą wagę strategiczną. Liczy na zdobycie tam wpływów ekonomicznych i politycznych za pośrednictwem muzułmanów, których przodkowie przeszli na islam pod panowaniem osmańskim, trwającym tam od XV w. do początków XX w.

Przed odlotem ze Stambułu Erdogan podkreślał, że pokój, stabilność i dobrobyt na Bałkanach mają dla Turcji wielkie znaczenie. Po przylocie do Sarajewa prezydent odwiedził turecki kontyngent w siłach pokojowych EUFOR w Bośni i Hercegowinie oraz spotkał się z trzyosobowym Prezydium BiH, w którym swego przedstawiciela mają bośniaccy Muzułmanie, Serbowie i Chorwaci. Przewodniczącym jest obecnie bośniacki Serb Milorad Dodik.

Władze BiH poinformowały też jednak, że nim doszło do całej serii oficjalnych spotkań, bezpośrednio po wylądowaniu Erdogana w Sarajewie na lotnisku doszło do szamotaniny między bośniacką policją graniczną a ochroniarzami tureckiego prezydenta.

Rzeczniczka policji granicznej Jasminka Mujić powiedziała, że ochroniarze "nie chcieli uszanować procedury", nakazującej im poddanie się kontroli i oddanie broni i doszło do sporego zamieszania i przepychanek z policją na płycie lotniska.

Sytuacja uspokoiła się dopiero, kiedy Erdogan wyszedł z samolotu.

Autor: adso / Źródło: PAP