Obraz wzorowany na fotografii? Sąd orzekł, że to plagiat

Świat

Aktualizacja:
Wikipedia | MarcwathieuLuc Tuymans jest bardzo znanym belgijskim artystą

Belgijski malarz Luc Tuymans popełnił plagiat - orzekł sąd w Antwerpii. Swój obraz "Belgijski polityk" wzorował na zdjęciu deputowanego Jean-Marie Dedeckera wykonanym przez reporterkę "De Morgen" Katrijn Van Giel w 2010 roku.

Sąd orzekł, że Tuymans zostanie ukarany grzywną w wysokości 500 tys. euro, jeśli stworzy jakąkolwiek dodatkową reprodukcję zdjęcia Van Giel lub wystawi na widok publiczny oryginalne płótno. Obraz znajduje się w prywatnych zasobach kolekcjonera Erica Lefkofsky'ego.

Reporterka dziennika "De Morgen" wnioskowała o 50 tys. euro zadośćuczynienia.

Plagiat, nie parodia

Tuymans przyznał, że inspirował się zdjęciem Giel, ale twierdzi, że obraz jest parodią zdjęcia, więc nie powinno być tutaj mowy o plagiacie. Artysta jest znany z cyklu obrazów, które powstały na podstawie istniejących już zdjęć polityków czy wydarzeń. Obrazy takie utrzymuje w lekko "spranych" barwach.

Sąd w orzeczeniu stwierdził, że obraz nie może być parodią, bo by być za nią uznany musiałby w humorystyczny i znaczący sposób różnić się od oryginału. W przypadku obrazu Tuymansa sąd nie dopatrzył się takich przesłanek.

Autor: pk\kwoj / Źródło: Guardian, hyperallergic.com

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia | Marcwathieu