Obława na ekstremistów. Poszukiwany od roku przywódca zastrzelony

W Dagestanie zastrzelono sześciu ekstremistów
W Dagestanie zastrzelono sześciu ekstremistów
nac.gov.ru
nac.gov.ruRosyjskie służby tropią ekstremistów w Dagestanie

W trakcie operacji antyterrorystycznej w Dagestanie rosyjskie siły specjalne zastrzeliły sześciu ekstremistów. Wśród nich - przywódcę Magomeda Chalimbekowa - informuje rosyjski Narodowy Komitet Antyterrorystyczny.

"Budynki, w których ukryli się bandyci, zostały otoczone przez siły bezpieczeństwa. Mieszkańcy zostali ewakuowani. Gdy przestępców wezwano do poddania się, ci odpowiedzieli ogniem z broni automatycznej. W Izberbaszu siły specjalne (specnaz) zlikwidowały trzech ekstremistów, w Machaczkale - również trzech" - podał Narodowy Komitet Antyterrorystyczny (NAK).

Według wstępnych informacji wśród zabitych znajduje się poszukiwany od roku przywódca miejscowej ugrupowania Magomed Chalimbekow.

NAK komunikuje, że zastrzeleni ekstremiści byli ścigani za udział w wielu akcjach terrorystycznych, w tym w ataku na policję drogową i próbie zamachu na uczelnię wojskową w Izberbaszu w sierpniu 2016 r. NAK to rządowa struktura koordynująca walkę z terroryzmem w Rosji.

Próby oderwania się od Rosji

Dagestan jest jedną z muzułmańskich republik Północnego Kaukazu - obok Czeczenii, Inguszetii, Kabardo-Bałkardii i Karaczajo-Czerkiesji - które operujący na ich terytorium radykałowie, skupieni w proklamowanym w 2007 r. Emiracie Kaukaskim, chcą oderwać od Rosji, by utworzyć w regionie niezależne państwo oparte na szariacie.

W czerwcu 2014 r. samozwańczy kalifat Iraku i Syrii ogłosił otwarcie filii - wilajetu - na pogrążonym od 20 lat w konflikcie Kaukazie. Od jesieni 2014 r. wielu kaukaskich mudżahedinów złożyło hołd Abu Bakrowi al-Bagdadiemu, czyli kalifowi Ibrahimowi. Wielu z nich przeprawiło się do Syrii, by zaciągnąć się do armii tzw. Państwa Islamskiego, które ogłosiło kalifat na zajętych obszarach Iraku i Syrii.

Autor: tas//gak / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: nac.gov.ru

Pozostałe wiadomości