Świat

Obcokrajowcy na celowniku dżihadystów. Plaga porwań w Iraku

Świat


Rząd Indii nie jest jest w stanie skontaktować się z 40 pracownikami budowlanymi w irackim mieście Mosul. Jedna z głównych indyjskich gazet donosi, że zostali oni porwani. Z kolei w mieście Dor między Kirkukiem a prowincją Salah Ad-Din porwano kolejną grupę obywateli Turcji.

Rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych Indii Syed Akbaruddin powiedział, że na terenach zajętych przez dżihadystyczne ugrupowanie Islamskie Państwo Iraku i Lewantu (ISIL) na północy Iraku zamieszkiwały setki obywateli Indii. W Mosulu zajętym przez dżihadystów miało przebywać 40 obywateli tego kraju. - Naszą ambasadę poinformowano, że w Mosulu w momencie ataku na miasto przebywało 40 obywateli naszego kraju. Pomimo wysiłków nie udało nam się z nimi skontaktować - powiedział Akbaruddin. Nie chciał jednak potwierdzić informacji gazety "Times of India", która pisze, że pracowniczy budowlani są przetrzymywani przez dżihadystów z ISIL.

Obcokrajowcy celem porwań?

Tymczasem w pobliżu Kirkuku na wschodzie Iraku uprowadzono 60 robotników z Turcji. W ubiegłym tygodniu po zajęciu Mosulu dżihadyści opanowali turecki konsulat i uprowadzili konsula wraz z 48 osobami, w tym trojgiem dzieci i członkami tureckich sił specjalnych. Pojmano też 15 innych Turków budujących szpital w okolicy miasta Dor. Wśród porwanych budowniczych są również obywatele Pakistanu, Bangladeszu, Nepalu i Turkmenistanu.

W zeszłym tygodniu ISIL uprowadziło też grupę 31 tureckich kierowców cystern z paliwem z elektrowni w Mosulu. Dwa dni później mężczyzn jednak zwolniono.

ISIL rozpoczęło w ubiegłym tygodniu w Iraku ofensywę na szeroką skalę, zajmując znaczne obszary na północy, w tym główne miasto tego regionu, Mosul, i idąc na Bagdad.

ONZ: w Iraku natrafiono na ponad 200 zbiorowych grobów ofiar IS
ONZ: w Iraku natrafiono na ponad 200 zbiorowych grobów ofiar ISReuters
wideo 2/20

Autor: kło//rzw / Źródło: Reuters, PAP, Times of India

Tagi:
Raporty: