Świat

Obchody rocznicy rzezi wołyńskiej dzielą polskich i ukraińskich parlamentarzystów

Świat

Krzysztof Białoskórski/sejm.gov.plPropozycje polskich parlamentarzystów spodowowały poruszenie na Ukrainie

Inicjatywa podjęcia przez Sejm uchwały o zbrodni ludobójstwa popełnionej przez ukraińskich nacjonalistów na ludności polskiej wywołała na Ukrainie oburzenie nacjonalistycznej partii Swoboda i radość polityków Partii Regionów prezydenta Wiktora Janukowycza.

Żadne inne ugrupowanie parlamentarne nie odniosło się do planów polskich posłów, dotyczących pomysłów upamiętnienia przypadającej w tym roku 70. rocznicy zbrodni wołyńskiej. Komentatorzy mówią, że na Ukrainie nie ma jeszcze warunków do dojrzałej dyskusji na temat tych wydarzeń.

Zadowolona Partia Regionów

- Uchylamy przed nimi kapelusza. Te projekty uchwały są dowodem, że Polacy są zwolennikami wartości demokratycznych - oświadczył w poniedziałek jeden z rzeczników Partii Regionów, Mychajło Czeczetow. Jego partyjny kolega, szef charkowskiej administracji obwodowej Mychajło Dobkin w odpowiedzi na polskie inicjatywy napisał wcześniej na Twitterze, że zaproponuje teraz Sejmowi "sporządzenie listy +Bandery-Szuchewycza+ i niewpuszczanie do Unii Europejskiej zwolenników faszyzmu".

Kontrpropozycja Swobody

Przedstawiciele opozycyjnej Swobody zagrozili, że w razie przyjęcia przez Sejm uchwały ws. Wołynia wniosą do Rady Najwyższej (parlamentu) Ukrainy projekt własnej uchwały potępiającej Armię Krajową. Rzecznik Swobody Ołeksandr Aronec wyraził na Facebooku nadzieję, że posłowie "nie będą działali na rzecz pogłębienia konfliktu między Ukraińcami a Polakami". "W przeciwnym razie Ukraina i Ukraińcy będą musieli się bronić i zastosować symetryczne kroki. Moim zdaniem nasi deputowani (partii Swoboda) będą musieli wnieść do Rady Najwyższej analogiczny projekt uchwały o uznaniu Armii Krajowej za organizację zbrodniczą, która dokonała ludobójstwa na narodzie ukraińskim" - czytamy.

"Podjęcie adekwantych działań"

Deputowany Swobody do parlamentu Jurij Syrotiuk mówiąc o ewentualnej reakcji na polskie projekty uchwały wołyńskiej był bardziej ostrożny. - Nie będziemy reagować, póki nie zrozumiemy ostatecznego stanowiska Sejmu. Oczywiście, jeśli Sejm potępi nas, Ukraińców, za to, że na swojej ziemi walczyliśmy o prawo bycia sobą, o niepodległość, to będziemy zobowiązani do adekwatnych działań - zapowiedział. Syrotiuk podkreślił, że polskie oceny wydarzeń na dawnych kresach RP wyrwane są z kontekstu relacji ukraińsko-polskich, które poprzedziły zbrodnie na Polakach. Wymienił tu m.in. "utopienie przez Polaków we krwi w 1918 roku Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej", oraz pacyfikacje Chełmszczyzny. - Mieszkańcy zachodnich, sąsiadujących z Polską obwodów, doskonale wiedzą, kim są ich bohaterowie i ani Moskwa, ani Warszawa nie przekonają ich, że nasi bohaterowie są bandytami. Takimi działaniami Polacy nastawiają przeciwko sobie Ukraińców z zachodniej Ukrainy. Znajdą sobie w tym sojuszników w Rosji i w reżimie Janukowycza - powiedział.

Spór o Wołyń

Antin Borkowski, lwowski publicysta specjalizujący się w relacjach ukraińsko-polskich ocenił, że na razie w jego kraju sprawa zbrodni na Polakach w latach II wojny światowej omawiana jest w zależności od zapotrzebowania politycznego. - Stanowisko Swobody jest jasne. UPA była formacją bohaterską. Głównymi oponentami apologetów UPA są jednak na Ukrainie komuniści bądź też prorosyjscy szowiniści, czy też rusofile z Partii Regionów - podkreślił. Zdaniem Borkowskiego polsko-ukraiński spór o Wołyń zakończy się, gdy Ukraińcy sami zrozumieją potrzebę uznania odpowiedzialności za zbrodnię.

Propozycje polskich parlamentarzystów

PSL, PiS i SP chcą upamiętnić 70. rocznicę rzezi wołyńskiej uchwałą Sejmu mówiącą o ludobójstwie UPA i ukraińskich nacjonalistów na ludności polskiej. Podkreślają, że inicjatywa nie jest wymierzona we współczesnych Ukraińców. - W związku z katastrofą smoleńską organizuje się marsze, a nikogo nie obchodzi, że w 1943 roku w bestialski sposób wymordowano 100 tys. ludzi. Natomiast tych, którzy mordowali, ubiera się w piórka bohaterów narodowych na Ukrainie. I świat o tym milczy - tak potrzebę podjęcia w tym roku uchwały tłumaczył poseł PSL Franciszek Stefaniuk.

Autor: adsz/iga / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Krzysztof Białoskórski/sejm.gov.pl

Raporty: