Świat

Obama zmierza po kolejny sukces

Świat


We wtorek w USA odbędą się prawybory w stanach Maryland, Wirginia i stołecznym dystrykcie Kolumbia. Jeśli Barack Obama podtrzyma zwycięską passę, wysunie się na czoło wyścigu o nominację demokratów.

Według sondaży Obama nieznacznie prowadzi przed byłą Pierwszą Damą w stanach, gdzie odbędą się we wtorek prawybory. Do zdobycia jest tam 168 głosów delegackich na konwencję krajową.

Po zwycięstwach w Nebrasce, Luizjanie, stanie Waszyngton i Maine w czasie weekendu, Obama zdobył praktycznie taką samą liczbę delegatów co senator Clinton na przedwyborczą konwencję Demokratów w Denver na początku września.

Według danych BBC przewaga Hillary Clinton stopniała do 28 głosów, więc nawet nieznaczne zwycięstwo senatora z Illinois pozwoli mu objąć prowadzenie w wyścigu po nominację.

Inny, ogłoszony w poniedziałek sondaż agencji AP i ośrodka Ipsos wskazuje, że Obamę popiera jako kandydata do prezydenckiej nominacji 46 procent demokratycznych wyborców, natomiast senator Hillary Clinton - 41 procent.

Clinton zwalnia managera kampanii

Tymaczsem Hillary Clinton, niezadowolona z ostatnich porażek i kształtu, jaki przybierają sprawy, zwolniła swoją specjalistkę ds. kampanii Patti Solis Doyle. Zastąpi ją wieloletnia doradczyni kandydatki demokratów - Maggie Williams.

Jak powiedział politolog, profesor Larry Sabato z Uniwersytetu w Wirginii, takie posunięcie "nie może być dobrym znakiem".

Źródło: PAP, Reuters, Sydney Morning Herald