Świat

Obama wylądował w Rzymie. Po raz pierwszy spotka się z papieżem Franciszkiem

Świat


Prezydent USA Barack Obama przyleciał w środę wieczorem do Rzymu, kontynuując podróż, w ramach której był wcześniej w Holandii i w Belgii. W czwartek Obama po raz pierwszy spotka się z papieżem Franciszkiem.

Samolot Air Force One lecący z Brukseli wylądował na rzymskim lotnisku Fiumicino. Następnie w orszaku ponad 20 samochodów prezydent pojechał do Villa Taverna, rezydencji ambasadora Stanów Zjednoczonych we Włoszech, gdzie spędzi dwie noce. W czwartek przed południem Barack Obama uda się do Watykanu na audiencję u papieża Franciszka. Spotkanie dwóch światowych przywódców – bo również tak przedstawiany jest nowy papież rok po swym wyborze - oczekiwane jest z ogromnym zainteresowaniem, a prezydent USA przyznał, że czeka na nie z dużą niecierpliwością. W mediach, zwłaszcza wśród watykanistów dominuje opinia, że papież z Argentyny i Barack Obama łatwo nawiążą natychmiast bezpośredni kontakt. Biały Dom zapowiedział, że prezydent USA podziękuje Franciszkowi za wysiłki na rzecz pokoju na świecie.

Wspólny wysiłek na rzecz pokoju na świecie, bez kontrowersyjnych tematów

Przypomina się zarazem, że jesienią zeszłego roku nowy papież, mając wsparcie przedstawicieli innych religii, swymi stanowczymi apelami "powstrzymał" amerykańską administrację, gdy poszukiwała ona sojuszników gotowych poprzeć jej plany zbrojnej interwencji w Syrii. Wojna w tym kraju zdaniem obserwatorów na pewno będzie jednym z tematów ich rozmowy.

Panuje też przeświadczenie, że obaj rozmówcy będą starali się unikać konfrontacji w delikatnych kwestiach dotyczących amerykańskiej polityki wewnętrznej, z aborcją i antykoncepcją na czele. Agencja Ansa podkreśla, że klimat zgody i porozumienia może poprawić wizerunek Baracka Obamy, umacniając jego prestiż, ostatnio osłabiony.

Wizyta w Rzymie

Audiencja odbędzie się tuż po tym, gdy w Watykanie rozpoczęto przygotowania do Światowego Spotkania Rodzin, które odbędzie się w Filadelfii we wrześniu 2015 roku; choć nie wiadomo jeszcze, czy z udziałem papieża. Nie jest również jasne, czy podczas czwartkowej audiencji prezydent Stanów Zjednoczonych oficjalnie zaprosi Franciszka właśnie z tej okazji. Papież ma już natomiast zaproszenie do nowojorskiej siedziby ONZ, gdzie przemówienia wygłosili Paweł VI, Jan Paweł II i Benedykt XVI. Tego terminu też jeszcze nie ustalono.

Po wizycie w Watykanie Barack Obama spotka się z prezydentem Włoch Giorgio Napolitano, a następnie zje obiad z premierem Matteo Renzim w rządowej rezydencji Villa Madama. Zwiedzi również Koloseum. Rzym opuści w piątek rano.

[object Object]
"Obama pozostawił ciągle furtkę rozwiązaniu dyplomatycznemu"tvn24
wideo 2/4

Autor: kg\mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: