Świat

Obama: to niebezpieczne, gdy policjanci zbyt szybko sięgają po broń

Świat


Wielu obywateli USA ma wrażenie, że z powodu koloru skóry nie są traktowani tak samo, jak biali. Wierzę, że Amerykanie czują, że jest to problem, z którym wszyscy musimy się zmierzyć - powiedział prezydent USA Barack Obama w Warszawie. Po przylocie do Polski miało miejsce jego krótkie wystąpienie w hotelu.

Wystąpienie prezydenta USA było jego reakcją na zastrzelenie w ostatnich dniach przez amerykańskich policjantów dwóch Afroamerykanów. - Zbyt wiele razy widzieliśmy takie tragedie jak ta w Luizjanie. Ta sytuacja jest symptomatyczna, to szerszy problem - mówił Barack Obama. - To niebezpieczne, gdy policjanci zbyt szybko sięgają po broń - podkreślił.

Tragedie, które poruszyły

W Luizjanie policjant podczas próby zatrzymania zastrzelił we wtorek czarnego sprzedawcę. Zdarzenie w Baton Rouge wywołało falę oburzenia w kraju. W środę ministerstwo sprawiedliwości USA wszczęło w tej sprawie śledztwo.

Z kolei w środę wieczorem na przedmieściu St. Paul, stolicy stanu Minnesota, policjant podczas zatrzymania postrzelił 32-letniego Afroamerykanina Philando Castilego. Rannego zabrano do szpitala, gdzie później zmarł. Według policji na miejscu znaleziono pistolet.

Ofiary policyjnych kul

Jak podaje portal BBC, każdego roku w Stanach Zjednoczonych od kul policjantów ginie ponad tysiąc osób, wśród których nieproporcjonalnie dużą liczbę stanowią Afroamerykanie. Śmierć wielu czarnoskórych zabitych przez amerykańskich policjantów w ciągu ostatnich lat wzmogła napięcia na tle rasowym i doprowadziła do licznych manifestacji, które wielokrotnie przeradzały się w zamieszki.

Użycie siły przez amerykańskie siły bezpieczeństwa przeciwko Afroamerykanom w miastach od Ferguson w stanie Missouri po Baltimore i Nowy Jork jest - jak pisze agencja Reutera - przedmiotem drobiazgowego dochodzenia.

Autor: mm / Źródło: TVN24, PAP