Świat

Obama spodziewany w Brukseli. Europa znów mu zaufa?

Świat


26 marca oczekiwany jest w Brukseli na szczycie USA-UE prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama - poinformowała w piątek agencja AFP powołując się na źródła w UE.

Źródła te poinformowały, że przewidziane są spotkania Obamy z przewodniczącym Rady Europejskiej Hermanem Van Rompuyem i przewodniczącym Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barroso. W Brukseli podkreśla się - pisze AFP - że szczyt będzie okazją dla prezydenta USA przywrócenia zaufania w stosunkach z Unią Europejską nadwątlonych po ujawnieniu skali inwigilacji elektronicznej prowadzonej przez amerykańską Agencję Bezpieczeństwa Narodowego (NSA). Okazało się, że podsłuchiwani i inwigilowani byli nie tylko Amerykanie, ale także obywatele państw sojuszniczych, w tym europejskich, oraz ich przywódcy.

Obietnice ws. inwigilacji

Obama ogłosił w piątek początek reformy programów inwigilacji, by zapewnić, że nie będą one nadużywane oraz pewne ograniczenie uprawnień NSA.

Obiecał też, że przywódcy państw zaprzyjaźnionych z USA nie będą podsłuchiwani jednak podkreślił, że inwigilacja będzie dokonywana nadal bowiem - jak argumentował - wymaga tego bezpieczeństwo narodowe USA.

Autor: mac//kdj / Źródło: PAP

Raporty: