Obama pogratulował Tuskowi. "USA nie mają ważniejszego partnera od Europy"


Prezydent USA Barack Obama pogratulował w sobotę szefowi polskiego rządu Donaldowi Tuskowi wyboru na przewodniczącego Rady Europejskiej, a włoskiej minister spraw zagranicznych Federice Mogherini - desygnowania na szefową unijnej dyplomacji.

"Stany Zjednoczone nie mają partnera ważniejszego od Europy. Cieszymy się z przyszłej współpracy z przewodniczącym Tuskiem i wysoką komisarz Mogherini, jak i z przewodniczącym Komisji Europejskiej (Jean-Claudem) Junckerem i całą nową komisją" - napisał Biały Dom w swym oświadczeniu.

Zacznie w grudniu

Tusk premier został wybrany na przewodniczącego Rady w sobotę. Według kalendarza prac UE, ma objąć swą funkcję 1 grudnia. Jako premier będzie wykonywał swoje obowiązki do końca listopada, a kandydat na jego następcę jest już ustalony.

- Pozwolicie, że nie będziemy zanudzać pozostałych uczestników tej konferencji i na początku przyszłego tygodnia będę do państwa dyspozycji, jeśli chodzi o kwestie krajowego porządku i nowego układu rządowego w Polsce - odpowiedział jedynie Tusk.

Autor: TG//kdj / Źródło: PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości