Obama nazwał kobietę "ładną". Musiał przepraszać

TVN24

California Attorney General's OfficePrezydent "potknął" się na pani prokurator

Barack Obama przekonał się boleśnie, że komplementowanie kobiet nie jest prostą sprawą. Podczas publicznego wystąpienia powiedział, że prokurator generalna Kalifornii jest "zdecydowanie najładniejszym prokuratorem generalnym". To - wydawałoby się - niewinne sformułowanie wywołało falę krytyki i prezydent musiał osobiście przeprosić Kamalę Harris.

Obamie powinęła się noga w czwartek wieczorem czasu lokalnego, podczas spotkania w Kalifornii z osobami wspierającymi finansowo Partię Demokratów. Na salę nie miały wstępu kamery, ale treść wystąpienia prezydenta została spisana i podana do wiadomości publicznej.

Kilka słów za daleko

Obama w pewnym momencie skoncentrował się na Kamali Harris, prokurator generalnej Kalifornii. - Jest błyskotliwa, oddana swojej pracy i zdecydowana. Zarazem jest też zdecydowanie najładniejszym prokuratorem generalnym - stwierdził prezydent z uśmiechem.

Ten wydawałoby się niewinny komplement wywołał burzę. Na Obamę posypały się gromy za jakoby "seksistowskie podejście" i "ocenianie kobiety na podstawie jej wyglądu, a nie osiągnięć zawodowych".

- Kobiety musiały z trudem sobie wywalczyć to, aby oceniano je podług zasług a nie wyglądu. Komentowanie ich wyglądu w kontekście oceny pracy tylko pogarsza sprawę - napisał komentator "New York Magazine" Jonathan Chait. Jego zdaniem, Obama dał "haniebny" przykład.

Bez urazy

W reakcji na krytykę, podniosłą się fala głosów zdziwienia, że nie można już powiedzieć o kobiecie, że jest ładna, bez narażenia się na oskarżenia o seksizm. Obrońcy prezydenta zaznaczają, że bardzo dobrze zna się z prokurator Harris i oboje są uznawani za przyjaciół.

Niezależnie od tego, Obama zdecydował się przeprosić. Jak powiedział w piątek jego rzecznik, prezydent po powrocie z wyprawy do Kalifornii zadzwonił do prokurator. - Przeprosił za zamieszanie, które spowodował swoim komentarzem - stwierdził Jay Carney.

Rzecznik Harris odpowiedział, że nie chowa ona żadnej urazy. - Bardzo miło im się rozmawiało i pani prokurator zdecydowanie wspiera prezydenta - powiedział Gil Duran.

Autor: mk//bgr / Źródło: CNN

Źródło zdjęcia głównego: California Attorney General's Office