Świat

Obama ma się spotkać z dalajlamą. Chiny ostrzegają

Świat


Chiny wezwały w piątek Stany Zjednoczone do odwołania zapowiedzianego na ten dzień spotkania prezydenta Baracka Obamy z Dalajlamą XIV, przebywającym na uchodźstwie duchowym przywódcą Tybetańczyków. Spotkanie zaszkodzi relacjom USA-Chiny - oznajmiło MSZ tego kraju.

Będzie ono również "poważną ingerencją" w sprawy wewnętrzne Chin - głosi komunikat na stronie internetowej chińskiego resortu dyplomacji. "Nalegamy, by Stany Zjednoczone wzięły pod uwagę poważne zaniepokojenie Chin i niezwłocznie odwołały planowane spotkanie" - oświadczyło MSZ.

Waszyngton "zaniepokojony" polityką Chin w Tybecie

Informując w czwartek o spotkaniu Biały Dom zaznaczył, że Stany Zjednoczone apelują do Chin o wznowienie dialogu z dalajlamą.

- Jesteśmy zaniepokojeni nieustannymi napięciami i pogorszeniem sytuacji praw człowieka na tybetańskich terenach Chin - powiedziała rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego przy Białym Domu Caitlin Hayden.

Zapowiedziała, że USA będą dalej apelować do władz Chin "o wznowienie dialogu z dalajlamą lub jego przedstawicielami bez warunków wstępnych, jako sposobu na załagodzenie napięć".

Spotkanie Obamy z dalajlamą odbędzie się w Białym Domu o godz. 10 czasu lokalnego. Nie zaplanowano wystąpień dla prasy.

Autor: adso\mtom / Źródło: PAP