Świat

Obama: Korea Północna jeszcze nas postraszy, ale atak atomowy nierealny

Świat


Barack Obama spodziewa się kolejnych agresywnych kroków Korei Północnej. - W ciągu kilku następnych tygodni reżim Kim Dzong Una podejmie jeszcze bardziej prowokacyjne działania - powiedział prezydent USA.

- Myślę, że każdy z nas spodziewa się, że Korea Północna podejmie prawdopodobnie jeszcze bardziej prowokacyjne działania w przeciągu kilku najbliższych tygodni - powiedział prezydent USA w wywiadzie dla NBC "Today". - Wierzę jednak, że uda nam się to wytrzymać i przejść do fazy dyplomatycznego rozwiązania problemu - dodał.

Obama powiedział, że nie wierzy w posiadanie przez reżim Kim Dzong Una rakiet zdolnych przenosić ładunki nuklearne. Niemniej, jak dodał, Stany Zjednoczone przygotowują się "na każdą ewentualność".

Korea Północna zrywa rozejm

Korea Północna od tygodni grozi atakami na USA, Koreę Płd. i Japonię od czasu rozszerzenia wobec niej przez ONZ sankcji nałożonych w reakcji na przeprowadzoną w lutym trzecią próbę nuklearną.

Pjongjang ogłosił również, że nie będzie więcej uznawał kończącego wojnę koreańską rozejmu z 1953 roku ani pozostałych porozumień odprężeniowych z Seulem.

Autor: rf//gak/k / Źródło: Reuters

Tagi:
Raporty: