Obama i Putin bez porozumienia ws. Syrii. USA zaoferują 300 mln dolarów pomocy


Prezydenci USA i Rosji, Barack Obama i Władimir Putin, nie zgodzili się w poniedziałek na szczycie G8 w Irlandii Północnej co do tego, w jaki sposób zakończyć trwający ponad dwa lata konflikt w Syrii. Jak poinformował Biały Dom, Obama zaoferuje na kryzys syryjski pomoc humanitarną w wysokości ponad 300 mln USD, z czego prawie połowa zostanie przekazana samej Syrii, a reszta sąsiednim krajom zmagającym się z napływem uchodźców.

Po dwustronnych rozmowach z Obamą Putin powiedział, że Moskwa i Waszyngton mają różne poglądy na temat Syrii, lecz zgodzili się co do tego, iż rozlew krwi w tym kraju musi zostać powtrzymany, a strony konfliktu powinny zasiąść do stołu negocjacyjnego.

Trudny problem

Agencja Reutera zauważa, że obaj przywódcy wyglądali na spiętych, kiedy relacjonowali dziennikarzom około dwugodzinne rozmowy. Przez większość czasu prezydent Rosji, gdy mówił o Syrii, wpatrywał się w podłogę; prezydent USA spoglądał tylko od czasu do czasu na rosyjskiego prezydenta - zauważa Reuters. - Nasze stanowiska nie są w pełni zbieżne, lecz jesteśmy jednomyślni co do wspólnego zamiaru zakończenia przemocy i powstrzymania rosnącej liczby ofiar w Syrii, rozwiązania problemów pokojowymi metodami, w tym rozmowami w Genewie - oświadczył prezydent Rosji. Ze swej strony amerykański przywódca powiedział, że USA i Rosja mają odmienne poglądy na kwestię syryjską, "lecz podzielają opinię co do zmniejszenia przemocy i zagwarantowania, iż broń chemiczna nie jest tam ani stosowana, ani rozprzestrzeniana". Barack Obama dodał, że zarówno on, jak i rosyjski przywódca polecili swoim zespołom pracować nad przygotowaniem międzynarodowej konferencji na temat Syrii w Genewie.

Pomoc USA

Amerykański prezydent ma ogłosić informację o przekazaniu pomocy podczas obiadu roboczego z innymi przywódcami najbardziej wpływowych krajów świata w drugim dniu szczytu G8 w kompleksie hotelowym w Lough Erne, koło Enniskillen w Irlandii Płn. - sprecyzował Biały Dom. Pieniądze zostaną wydane na żywność, sprzęt medyczny, wodę i schronienie dla ludzi. W czasie wojny ponad 1,6 mln Syryjczyków uciekło ze swego kraju, znajdując schronienie w takich krajach jak Jordania, Liban, czy Turcja. Stany Zjednoczone są jednym z największych donatorów pomocy humanitarnej w trwającej od ponad dwóch lat wojnie domowej w Syrii. Łącznie do tej pory (wraz z tymi 300 mln USD) przekazały na ten cel ponad 800 mln dolarów. Ostatnio ONZ zaapelowało o pomoc dla Syrii w wysokości 5,2 mld USD. Na początku czerwca Unia Europejska ogłosiła, że zgromadziła dodatkowe 400 mln euro (ponad 530 mln USD) na pomoc dla ofiar syryjskiego konfliktu. Do tamtego czasu przeznaczyła na ten cel już 840 mln euro.

Konferencja pokojowa

Stany Zjednoczone usiłują wraz z Rosją i ONZ doprowadzić do zorganizowania konferencji pokojowej, nazwanej Genewą 2, której celem byłoby znalezienie politycznego rozwiązania syryjskiego konfliktu. Według danych ONZ w konflikcie tym zginęło ponad 93 tys. osób. Rosja nalega m.in. na udział Iranu w konferencji; przeciwne są temu Stany Zjednoczone i syryjska opozycja. Prezydent USA odniósł się również do kwestii Iranu i zwycięstwa w piątkowych wyborach prezydenckich duchownego o umiarkowanych poglądach. Obama powiedział, że zarówno on, jak i prezydent Putin wyrazili "ostrożny optymizm" co do możliwości posunięcia naprzód dialogu z Iranem, po tym jak prezydentem w tym kraju został Hasan Rowhani.

Autor: mn/ja / Źródło: Reuters, tvn24.pl, PAP

Tagi:
Raporty: