Obama giełdom nie pomógł. Indeksy za oceanem w dół

Świat

Wkipedia/Kadellar (CC-BY-SA)Na nowojorskiej giełdzie dzień zaczął się słabo

Chociaż po tym, jak wygrana nowego-starego prezydenta USA Baracka Obamy stała się faktem, kontrakty terminowe na amerykańskie indeksy poszybowały w górę, dobry nastrój nie trwał zbyt długo. Na otwarciu handlu na Wall Street główne indeksy znalazły się pod kreską. Po dwóch godzinach Dow Jones tracił już 2,2 proc. Według analityków, inwestorów bardziej zainteresowały niepokojące głosy z Europy niż wyborcze rozstrzygnięcie w kraju.

Gdy wygrana Obamy nie była jeszcze pewna, kontrakty terminowe na amerykańskie indeksy traciły blisko 1 proc. Po tym, gdy stała się faktem, poszybowały jednak w górę, ale później znów zmieniły kierunek. Według analityków powodów takiego zachowania można upatrywać w dwóch wystąpieniach.

Kiepski nastrój

Bohaterem pierwszego był spiker Izby Reprezentantów, który zapowiedział wydanie oświadczenia w sprawie "klifu fiskalnego", jak potocznie nazywana jest możliwość wejścia w życie od początku przyszłego roku automatycznych podwyżek podatków i cięć wydatków na poziomie nawet 600 mld dol. Stanie się tak, jeśli zostanie przekroczony ustawowy poziom długu publicznego USA.

Autorem drugiego wystąpienia był z kolei Mario Draghi, szef Europejskiego Banku Centralnego. Stwierdził on, że sytuacja gospodarcza strefy euro jest zła i nie ma realnych szans na jej szybką, radykalną poprawę.

Rozczarowujące wieści przełożyły na nastroje inwestorów na całym świecie. Europejskie giełdy traciły od początku notowań. Po godzinie 17 główne indeksy w Niemczech i Francji traciły odpowiednio 1,5 i prawie 2 proc. Od startu poniżej kreski zaczął się także dzień na Wall Street.

Główny indeks Dow Jones tracił krótko po otwarciu ok. 1 proc. Później nastrój jeszcze się pogorszył i po kilku godzinach handlowania strata oscylowała wokół 2,5 proc.

Środa zakończyła się także słabo na GPW. Indeks największych spółek WIG20 stracił 0,75 proc.

Autor: ŁOs//bgr / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Wkipedia/Kadellar (CC-BY-SA)

Magazyny:
Raporty: