Świat

O czym Poroszenko rozmawiał z Putinem? Wersja Kremla

Świat


Prezydenci Rosji i Ukrainy, Władimir Putin i Petro Poroszenko, rozmawiali przez telefon o zawieszeniu broni na wschodzie Ukrainy. Do rozmowy doszło z inicjatywy strony ukraińskiej.

- Podczas tej rozmowy Władimir Putin ponownie zwrócił uwagę na konieczność natychmiastowego przerwania operacji wojskowej sił ukraińskich w obwodach ługańskim i donieckim oraz zawieszenia broni, gdyż tylko rozejm może otworzyć drogę do wyjścia z kryzysu - poinformował w czwartek późnym wieczorem rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Administracja prezydenta Ukrainy dodała, że Poroszenko zamierza w piątek przedstawić plan pokojowego uregulowania kryzysu na wschodzie kraju, gdzie trwają walki z prorosyjskimi bojownikami, i liczy na poparcie Rosji w tej sprawie.

Uwolnienie zakładników

Rzecznik Kremla powiedział, że prezydent Rosji wyraził nadzieję, iż przy realizacji tego planu kwestią priorytetową będzie rozwiązanie kluczowych problemów, które były przyczyną gwałtownych protestów ludności na wschodzie Ukrainy.

W rozmowie z Putinem Poroszenko opowiedział się za uwolnieniem "zakładników", którzy przetrzymywani są przez obie strony konflikty, zarówno separatystów, jak i siły ukraińskie.

Wskazał także na potrzebę stworzenia "efektywnego systemu kontroli" na granicy ukraińsko-rosyjskiej. Była to druga w tym tygodniu rozmowa telefoniczna prezydentów Rosji i Ukrainy. Pierwszą przeprowadzili we wtorek.

Autor: mac//gak / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: