Świat

O braterstwie i próbach zrozumienia. Papież spotkał się z żydowskimi działaczami

Świat


Żydzi i chrześcijanie muszą wspólnie działać na rzecz budowy "bardziej sprawiedliwego i braterskiego świata" - powiedział w czwartek papież Franciszek podczas spotkania z delegacją Amerykańskiego Komitetu Żydowskiego w Watykanie.

W swym przemówieniu w czasie audiencji Franciszek zwrócił uwagę na teologiczny fundament dialogu chrześcijańsko-żydowskiego. Jest on nie tylko, dodał, "wyrazem naszego pragnienia wzajemnego szacunku i estymy".

Mówiąc o konieczności współpracy w budowie lepszego świata papież wskazał na wysiłki obu stron, by "służyć biednym, zepchniętym na margines, cierpiącym". - To zadanie postawione nam przez Boga - dodał. - Po to, aby nasze wysiłki nie były bezowocne, ważne jest to, byśmy poświęcili się przekazywaniu młodym pokoleniom dziedzictwa wzajemnej znajomości, szacunku i przyjaźni, które dzięki zaangażowaniu takich stowarzyszeń jak wasze, wzrosły w tych latach - podkreślił Franciszek zwracając się do amerykańskiej organizacji broniącej praw i bezpieczeństwa Żydów na świecie. Papież wyraził nadzieję, że seminaria i ośrodki katolickie dla osób świeckich będą dalej miejscem studiów nad relacjami z judaizmem i że – z drugiej strony - "pragnienie zrozumienia chrześcijaństwa będzie szerzyć się wśród młodych rabinów i wspólnoty żydowskiej". Na zakończenie Franciszek poprosił Żydów o modlitwę w intencji jego majowej pielgrzymki do Jerozolimy, aby "przyniosła owoce jedności, nadziei i pokoju".

Autor: //kdj / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: