TVN24 | Świat

"Dzięki waszym życzeniom wyzdrowiałem". Przywódca Narodu świętował urodziny

TVN24 | Świat

Autor:
tas/mtom
Źródło:
Radio Swoboda, Nowaja Gazieta, elbasy.kz

Pierwszy prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew, tytułowany Przywódcą Narodu, 80. rocznicę urodzin świętował w dobie pandemii i wprowadzonej dzień wcześniej w kraju ponownej kwarantanny z powodu wzrostu liczby zakażeń koronawirusem. Przy okazji wygłaszanego oświadczenia Nazarbajew powiedział, jak się czuje po przebytej chorobie.

"Obecnie cały świat, w tym także my, przechodzimy przez te trudności. Ja także to przeżyłem. Jestem szczerze wdzięczny mojemu ludowi, każdemu, kto martwił się moim stanem zdrowia, to dodało mi siły. Otrzymałem słowa poparcia z różnych części naszego kraju. Dzięki waszym życzeniom wyzdrowiałem" - mówił Nursułtan Nazarbajew w orędziu nagranym z okazji swoich 80. urodzin, które obchodził 6 lipca. 18 czerwca podano informację, że u Nazarbajewa zdiagnozowano COVID-19. "Nie ma powodu do niepokoju" - uspokajały wtedy służby byłego prezydenta.

Oglądaj TVN24 w internecie na TVN24 GO>>>

Nursułtan Nazarbajew nie przeszedł na emeryturę. Nadal ma wpływ na życie polityczne w kraju elbasy.kz

Gdyby nie pandemia i ponowne wprowadzenie obostrzeń w związku ze wzrostem zakażeń koronawirusem, świętowanie rocznicy urodzin Przywódcy Narodów wyglądałoby zapewne inaczej.

"80. rocznica urodzin byłego prezydenta odbyła się na tle nowych środków kwarantanny wprowadzonych przez rząd w związku z wybuchem infekcji i wzrostem liczby zgonów z powodu COVID-19. Po tym, jak publiczność skrytykowała plany akimatu (samorządu - red.) miasta Nur-Sułtan dotyczące świętowania Dnia Stolicy, który zbiega się z urodzinami byłego prezydenta, władze ogłosiły, że obchody odbędą się w internecie. W zeszłym tygodniu w Nur-Sułtan odsłonięto kolejny pomnik Nazarbajewa" - relacjonowała rosyjska sekcja Radia Swoboda.

Życzenia i kwiaty od następcy, Kasyma-Żomarta Tokajewa elbasy.kz

"Niektórzy nazywają go reformatorem"

Nursułtan Nazarbajew rządził bogatym w ropę naftową Kazachstanem ponad 27 lat, od powstania tego państwa po rozpadzie ZSRR. W ubiegłym roku ustąpił ze stanowiska oddając urząd Kasymowi-Żomartowi Tokajewowi. Przywódca Narodu, Ełbasy (został uhonorowany tym tytułem przez parlament w 2010 roku) nie odszedł jednak na emeryturę. Nadal ma decydujący wpływ na życie polityczne w swoim kraju, a Tokajew musi mieć zgodę swojego poprzednika przy mianowaniu większości ministrów. Nazarbajew stoi też na czele kazachskiej Rady Bezpieczeństwa oraz partii rządzącej Nur Otan.

"Mieszkańcy Kazachstanu różnie oceniają blisko trzydziestoletnie rządy Nazarbajewa. Niektórzy nazywają go reformatorem, który zatwierdził granice państwowe niepodległego Kazachstanu i pozostawił państwo z rozwiniętą gospodarką i ustalonym systemem zarządzania. Inni krytykują Nazarbajewa za stworzenie opartego na trybalizmie skorumpowanego systemu, który ignoruje prawa i wolności człowieka, prześladuje rywali politycznych i przeprowadza nieuczciwe wybory" - podało Radio Swoboda.

Przeciwnicy Nazarbajewa przypominają, że stworzył kult jednostki, o czym świadczą liczne honorujące go pomniki, nazwy ulic, filmy, książki, zabytki.

"Nazywanie czegokolwiek na cześć Ełbasy jest już trudne - miejsc prawie nie pozostało. Szczyt kreatywności został osiągnięty podczas świętowania w 2015 roku, kiedy pracownicy huty aluminium wyłożyli 15-metrowe słowo Ełbasy z produkowanych przez siebie produktów" - ironizowała na swoich łamach niezależna rosyjska "Nowaja Gazieta".

W marcu zeszłego roku stolica Kazachstanu Astana zmieniła nazwę na Nur-Sułtan, ku czci NazarbajewaWikipedia/Ken and Nyetta (CC BY 2.0)

Jak odnotowały rosyjskie media, prezydent Władimir Putin złożył życzenia Nazarbajewowi już 3 lipca. "Szczerze cenię i jestem dumny z naszej wieloletniej przyjaźni" - przekonywał w nagraniu gratulacyjnym Putin.

Autor:tas/mtom

Źródło: Radio Swoboda, Nowaja Gazieta, elbasy.kz

Źródło zdjęcia głównego: elbasy.kz

Pozostałe wiadomości