TVN24 | Świat

RPA: zakazy podróżowania sprowadzają się do kary za wykrycie nowego wariantu koronawirusa

TVN24 | Świat

Autor:
mart
Źródło:
PAP
"Ten wariant ma pewną cechę, której poprzednie już odkryte nie mają"
"Ten wariant ma pewną cechę, której poprzednie już odkryte nie mają"TVN24
wideo 2/21
TVN24"Ten wariant ma pewną cechę, której poprzednie już odkryte nie mają"

Nasz kraj został zbyt dotkliwie "ukarany" za wykrycie nowego wariantu koronawirusa, nazwanego przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) omikron - oświadczyły w sobotę władze RPA. To reakcja na wprowadzone w wielu krajach zakazy lotów z państw Afryki Południowej.

"Ta ostatnia runda zakazów podróżowania sprowadza się do ukarania RPA za zaawansowane sekwencjonowanie genomu i zdolność do szybszego wykrywania nowych wariantów. Doskonałość naukowa powinna być oklaskiwana, a nie karana" - oświadczył MSZ Republiki Południowej Afryki w komunikacie prasowym.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

RPA: wariant wykryto w innych krajach

"Pragniemy zauważyć również, iż nowy wariant wykryto w innych krajach. Każdy z tych przypadków nie ma związku z RPA. Należy zauważyć, że reakcja na te kraje jest radykalnie inna niż w naszym przypadku" - napisano w komunikacie.

Podkreślono również, iż WHO odradza na razie stosowanie tak radykalnych środków po to, aby faworyzować "naukowe podejście oparte na ryzyku" i że rząd RPA w oczywisty sposób popiera to stanowisko.

W piątek wieczorem minister zdrowia RPA Joe Phaahla potępił natychmiastową reakcję wielu krajów w postaci zamknięcia granic dla mieszkańców RPA. - Niektórzy przywódcy szukają kozłów ofiarnych, aby rozwiązać globalny problem - powiedział Phaahla i nazwał to "paniką".

Szereg krajów wprowadziło już ograniczenia dotyczące przylotów obywateli RPA i kilku innych krajów Afryki Południowej, między innymi USA, Niemcy, Włochy, Wielka Brytania, Holandia, Japonia, Czechy, Tajlandia, Wielka Brytania, Katar, Oman, Brazylia, Egipt.

Autor:mart

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: