TVN24 | Świat

Szefowa Komisji Europejskiej o nowym wariancie koronawirusa: wiemy, że to wyścig z czasem

TVN24 | Świat

Autor:
ft/dap
Źródło:
PAP
Dr. Joanna Jursa-Kulesza o nowym wariancie koronawirusa
Dr. Joanna Jursa-Kulesza o nowym wariancie koronawirusaTVN24
wideo 2/4
TVN24Dr. Joanna Jursa-Kulesza o nowym wariancie koronawirusa

Unia Europejska potrzebuje więcej czasu na pełną ocenę ryzyka związanego z pojawieniem się nowego wariantu koronawirusa omikron i lepsze przygotowanie się do nowej sytuacji – powiedziała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, która w niedzielę odwiedziła Łotwę. 

- Wiemy, że to wyścig z czasem, naukowcy i producenci potrzebują dwóch-trzech tygodni, by lepiej zrozumieć nowy wariant – podkreśliła Ursula von der Leyen podczas konferencji prasowej na Łotwie. W tym czasie - zdaniem szefowej KE - kraje UE powinny poświęcić uwagę środkom zaradczym, wśród których jako najważniejszy wskazała szczepionki przeciw COVID-19. Przypomniała, że Komisja podpisała w maju trzecią umowę z firmami BioNTech i Pfizer, według której Unii Europejskiej zostanie dostarczonych kolejne 1,8 mld dawek preparatu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Kontrakt zawiera klauzulę zobowiązującą producentów do dostosowania szczepionki do nowego wariantu w ciągu 100 dni od momentu, kiedy badania wykażą jego odporność na opracowany preparat - podała agencja Reutera.

Nowy wariant koronawirusa - omikron

Omikron - nowy wariant koronawirusa. Co wiemy, a czego nie?

W piątek Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) określiła wykryty w państwach południowej Afryki nowy wariant koronawirusa mianem "niepokojącego". Odmiana znana dotychczas jako B.1.1.529 otrzymała nazwę greckiej litery omikron.

Odkryty 24 listopada w Republice Południowej Afryki wariant omikron został dotychczas zidentyfikowany w należących do UE Belgii, Danii, Niemczech, Włoszech i Holandii oraz w Australii, Botswanie, Izraelu, Hongkongu i Wielkiej Brytanii.

Do jakich krajów dotarł nowy wariant koronawirusa - omikron?

Naukowcy wyjaśnili, że znaczne różnice w obrazie wirusa nie oznaczają automatycznie, że wariant jest bardziej niebezpieczny, ale to, że jeszcze bardziej dostosował się do organizmu człowieka.

Autor:ft/dap

Źródło: PAP