Świat

"Nowy Stalingrad w Donbasie"

Świat

Operacja specjalna SBU w obwodzie ługańskim
Służba Bezpieczeństwa UkrainyOperacja specjalna ukraińskich służb bezpieczeństwa w strefie konfliktu

Rebelianci ściągnęli w rejon Awdiejewki w obwodzie donieckim trzy tysiące ludzi. Celem jest przejęcie kontroli nad strefą przemysłową miasta – informują ukraińskie media. Rejon ten jest uznawany za jeden z głównych ośrodków konfliktu w Donbasie.

Ukraińska agencja UNIAN informowała, że celem rebeliantów, którzy koncentrują oddziały w rejonie 38-tys. Awdiejewki jest także przejęcie kontroli nad odcinkiem trasy Gorłówka-Donieck.

- Strefa przemysłowa Awdiejewki jest miejscem, skąd siły zbrojne Ukrainy atakują pozycje rebeliantów w rejonie trasy Gorłówka-Donieck, strategicznie ważnej dla przeciwnika. Droga ta jest przeznaczona dla ruchu sprzętu wojskowego. Rebelianci koncentrują wysiłki, by przejąć nad nią kontrolę – mówił ukraiński wolontariusz Ołeh Kotenko.

Kompleks rozpoznania artyleryjskiego

Ukraiński portal obozrevatel.com pisał, że rebelianci gromadzą w pobliżu Awdiejewki ciężką artylerię i czołgi. Ukraiński wywiad raportował pojawieniu się w tym miejscu oddziału pancernego przeciwnika, kilkunastu ciężarówek z amunicją i kompleks rozpoznania artyleryjskiego Zoopark-1.

Miejsce to zostało uznane za jeden z głównych ośrodków konfliktu w Donbasie. Dziennikarze ochrzcili je "nowym Stalingradem".

Pozycje wojsk ukraińskich w Donbasie były atakowane także na odcinku mariupolskim. W ciągu ostatniej doby rebelianci ostrzelali żołnierzy ukraińskich 52 razy.

Autor: tas//gak / Źródło: UNIAN, obozrevatel.com

Źródło zdjęcia głównego: Ministerstwo Obrony Ukrainy

Raporty: