Prezydent Węgier Tamas Sulyok wręczył we wtorek nominacje 16 ministrom rządu Petera Magyara, lidera partii Tisza. Szefowie resortów udali się następnie do parlamentu, gdzie złożyli przysięgę. Magyar i Sulyok weszli razem do sali balowej Pałacu Sandora, oficjalnej rezydencji węgierskiego prezydenta, około godziny 13.30. Ceremonia rozpoczęła się od odśpiewania hymnu państwowego.
Bez zdjęć z prezydentem
Następnie ministrowie po kolei otrzymywali nominację, po czym stawali do wspólnego zdjęcia jedynie z szefem nowego rządu. Magyar zapowiedział wcześniej, że jego rząd nie będzie pozować do zdjęć z szefem państwa, którego regularnie nazywa "marionetką Viktora Orbana" i którego od wyborów parlamentarnych z 12 kwietnia wzywa do podania się do dymisji.
Skład rządu przyjęto głosami 141 deputowanych - wszystkich posłów Tiszy - przy dwóch głosach sprzeciwu i 53 wstrzymujących się. Ministrowie złożą przysięgę we wtorek w siedzibie parlamentu podczas sesji, która rozpocznie się o godzinie 16.
Oto lista nowych ministrów (kliknij na fiszkę, aby przeczytać więcej o każdym z nich):