Świat

Nowy premier Włoch: Dług ciąży jak kamień młyński

Świat


W expose wygłoszonym w Izbie Deputowanych Włoch nowy premier Enrico Letta powiedział, że sytuacja gospodarcza kraju jest wciąż poważna. Zapowiedział podjęcie na forum UE działań, by wypracować strategię dla wzrostu bez narażania procesu uzdrawiania finansów.

- Żyjemy w jednym z najtrudniejszych i najbardziej bolesnych okresów w historii Republiki - mówił szef rządu centrolewicy i centroprawicy, powołanego w sobotę.

Chce federalizacji UE

- Pierwsza prawda jest taka, że sytuacja gospodarcza Włoch jest wciąż poważna, dług publiczny ciąży jak kamień młyński na obecnych i przyszłych pokoleniach - oświadczył premier Letta. Zapowiedział, że jak najszybciej złoży wizyty w Brukseli, Berlinie i w Paryżu. Swój rząd określił jako "proeuropejski" i wyraził przekonanie o konieczności budowy "bardziej federalnej Europy". - Polityka na rzecz ożywienia gospodarczego nie może dłużej czekać - oświadczył Enrico Letta. Ostrzegł, że bez wzrostu i zgody kraj będzie "stracony" i apelował o "pozytywną energię".

Oszczędności

Premier Włoch Enrico Letta w expose wygłoszonym w poniedziałek w Izbie Deputowanych zapowiedział natychmiastową redukcję podwójnych dotychczas pensji, pobieranych przez ministrów, którzy są jednocześnie parlamentarzystami. Letta powiedział: - Aby przywrócić wiarygodność polityce musi ponownie nastać przyzwoitość, skromność, skrupulatność. Ogłosił, że zniesienie dodatkowej pensji ministrów-parlamentarzystów będzie pierwszym aktem jego rządu. Zapowiedział również likwidację systemu finansowania partii politycznych. Premier podał przykład z ostatnich lat, gdy partie polityczne otrzymały w ramach zwrotu kosztów kampanii wyborczej 2,5 miliarda euro, podczas gdy faktycznie wydały na ten cel tylko pół miliarda euro. - Polityka popełniła zbyt wiele błędów - ocenił Enrico Letta, odnosząc się do fali skandalów finansowych i korupcyjnych. Stwierdził również: - Moralność polityki polega na podejmowaniu decyzji, na które czekają obywatele. Głosowanie nad wotum zaufania dla gabinetu centrolewicy i centroprawicy odbędzie się w Izbie Deputowanych w poniedziałek wieczorem, a w Senacie - we wtorek po południu.

Autor: //gak / Źródło: PAP