TVN24 | Świat

Sprawca ataku w nowojorskim metrze oskarżony

TVN24 | Świat

Autor:
momo/
tam
Źródło:
CNN

Frank James, który w ubiegłym miesiącu otworzył ogień w nowojorskim metrze raniąc blisko 30 osób, został oskarżony o atak terrorystyczny i przestępstwo z użyciem broni. Grozi mu kara dożywotniego pozbawienia wolności.

W zeszłym miesiącu doszło do ataku w metrze w Nowym Jorku na Brooklynie. Napastnik, ubrany w maskę gazową, otworzył ogień, oddając co najmniej 33 strzały. 29 osób zostało rannych, z czego 10 miało rany postrzałowe. Początkowo podawano, że znaleziono również niezdetonowane ładunki wybuchowe. Jak się okazało, były to granaty dymne. Sprawca, który został zidentyfikowany przez policję jako Frank James, uciekł z miejsca zdarzenia. Mężczyznę zatrzymano po 30-godzinnej obławie.

W piątek w sądzie złożono akt oskażenia. Mężczyzna został oskarżony o dwa przestępstwa federalne: przeprowadzenia ataku terrorystycznego w komunikacji publicznej oraz użycia broni palnej w trakcie przestępstwa. Za każdy grozi kara dożywotniego pozbawienia wolności.

Jak podaje CNN, w przeszłości James wielokrotnie miał problemy z prawem.

Publikował filmy wzywające do przemocy

Stacja donosi, że Frank James zamieszczał w serwisie YouTube filmy, w których opowiadał o przemocy i masowych strzelaninach. Jak relacjonuje CNN, wiele opublikowanych przez niego materiałów było pełnych mowy nienawiści wobec różnych grup społecznych i rasowych oraz określonych grup osób, które - jak twierdził - oczerniały go.

Jak pisze CNN, w jednym wideo - opublikowanym w lutym - James krytykował plan administracji burmistrza Nowego Jorku Erica Adamsa zakładający rozwiązanie problemów bezpieczeństwa i bezdomności w nowojorskim metrze poprzez zwiększenie tam obecności psychologów.

"W rasistowskim i chaotycznym nagraniu James, który jest czarnoskóry, mówił, że przedsięwzięcie jest 'skazane na niepowodzenie' i opisywał swoje własne negatywne doświadczenia z miejskimi pracownikami służby zdrowia podczas swojego wcześniejszego 'kryzysu zdrowia psychicznego' " - podaje CNN.

W innym, opisywanym przez stację, wideo James miał narzekać na nadużycia w kościołach i rasizm w miejscu pracy, używając mizoginistycznego i rasistowskiego języka.

Autor:momo/ tam

Źródło: CNN

Pozostałe wiadomości