Xi Jinping w Rzymie. Rozmowy o Nowym Jedwabnym Szlaku i "strategicznym partnerstwie"

Świat


Prezydent Chin Xi Jinping, składający wizytę w Rzymie, powiedział w piątek, że współpraca jego kraju z Włochami zacieśniana jest w duchu "szacunku i zaufania". Nie ma żadnego konfliktu interesów - mówił Xi po spotkaniu z włoskim prezydentem Sergio Mattarellą.

Spotkanie obu prezydentów i ich krótkie wypowiedzi dla mediów w Pałacu na Kwirynale dotyczyły przede wszystkim zapowiedzianego na sobotę podpisania przez oba kraje memorandum o przystąpieniu Włoch do chińskiej Inicjatywy Pasa i Szlaku, przewidującej intensyfikację współpracy gospodarczej i kulturalnej z resztą świata, w tym budowę dróg morskich i lądowych.

Ten wielki program inwestycji nazywany jest też Nowym Jedwabnym Szlakiem.

Włochy będą pierwszym krajem G7, który wyrazi aprobatę dla tego projektu, budzącego zastrzeżenia, przede wszystkim Stanów Zjednoczonych. Ostro decyzję rządu w Rzymie krytykuje też przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani wywodzący się z opozycyjnej wobec rządzącej we Włoszech partii Forza Italia.

"Włoski wkład w Nowy Jedwabny Szlak ma kluczowe znaczenie"

Xi powiedział po rozmowie z Mattarellą, że "Chiny i Włochy są partnerami strategicznymi przy wzajemnym poszanowaniu i zaufaniu. Między nami nie ma żadnego konfliktu interesów". - Potrafimy respektować obawy drugiej strony - dodał.

- Patrząc na świat stoimy w obliczu epokowych zmian. Chiny i Włochy są dwiema ważnymi siłami na świecie, które muszą strzec pokoju i promować rozwój - mówił dalej Xi.

- Chiny chcą działać z Włochami, by krzewić ducha równości, wzajemnego szacunku i sprawiedliwości - oświadczył i zapewnił, że Pekin pragnie "dwukierunkowej wymiany handlowej i napływu inwestycji". - Obie strony powinny pogłębić polityczne zaufanie i koordynację idei także poprzez wymianę między partiami - ocenił.

Mattarella wyraził zaś życzenie, by w związku z włoskim mandatem w Radzie Praw Człowieka ONZ trwała "konstruktywna dyskusja na ten ważny temat".

- Włoski wkład w Nowy Jedwabny Szlak ma kluczowe znaczenie - zapewnił też prezydent Włoch. Wyraził opinię, że powinna być to nie tylko droga wymiany handlowej, ale także "talentów, idei, wiedzy"

Mattarella podkreślał, że oba kraje zaangażowane są na rzecz dalszego rozszerzania współpracy i stosunków, które uznał za "znakomite". "Idealnymi ramami dla firm będzie podpisanie memorandum Włochy-Chiny" - dodał.

Xi mówił też, że jego kraj chce, aby Unia Europejska była "zjednoczona, stabilna, otwarta i prosperująca".

Agencja ANSA podała za źródłami, że w trakcie tego spotkania Xi mówił też, że "stosunki między Chinami i USA są bardzo ważne". - Patrzymy z przychylnością na Unię Europejską zjednoczoną, stabilną, otwartą i prosperującą - miał stwierdzić. Według tych źródeł prezydent Chin wyraził gotowość prowadzenia z UE dialogu na temat praw człowieka.

Mattarella zaś, jak informuje ANSA, wyraził przekonanie, że dobre relacje z Pekinem leżą w interesie całej UE. Włoski prezydent apelował o "zniesienie barier dla włoskich produktów". Xi zapewnił go: - Jesteśmy gotowi importować coraz więcej włoskich produktów wysokiej jakości.

Włoskie media informują, że jednym z wyników rozmów chińskiej delegacji w Wiecznym Mieście ma być decyzja o tym, że w Chinach będzie co roku rozgrywany jeden mecz piłkarski rozgrywek Serie A.

Autor: adso / Źródło: PAP