Nowoczesne rosyjskie samoloty dla reżimu? "To przedwczesne"

Syria była jednym z pierwszych sukcesów eksportowych Jak-130Wikipedia CC BY SA | Dmitrij Żerdin

Dostawy nowoczesnych rosyjskich samolotów szkoleniowo-bojowych do Syrii póki co nie dojdą do skutku - twierdzi przedstawiciel agencji RIA Novosti. Problemem ma być "niejasna" sytuacja w Syrii.

Zastępca dyrektora państwowej agencji prasowej rozmawiał z zagranicznym dziennikarzami na wielkich targach lotniczych w brytyjskim Farnborough.

Jak twierdzi Wiaczesław Dzirkaln, nie precyzując na jakiej podstawie, obecna "niejasna" sytuacja w Syrii czyni dostawy samolotów Jak-130 mało prawdopodobnymi. - Rozmowy na temat dostaw są obecnie zdecydowanie przedwczesne - stwierdził Rosjanin.

Słabsze ramię lotnicze

Damaszek zamówił na potrzeby swojego wojska 40 najnowszych rosyjskich maszyn szkolno-bojowych pod koniec 2011 roku. Rosja zgodziła się na sprzedaż samolotów produkowanych przez korporację Irkut pomimo trwającej już w Syrii rebelii przeciw dyktaturze. Do dzisiaj to największe jednorazowe zamówienie na Jaki-130, ma więc dla Rosjan duże znaczenie.

Zakontraktowane przez Syrię samoloty mają podwójne przeznaczenie. Mogą albo służyć do treningu, albo jako lekkie maszyny szturmowe, przeznaczone głównie do atakowania celów lądowych. Należą do tak zwanej klasy samolotów LIFT, które do niedawna chciała też zakupić Polska.

Jaki-130 są obecnie jednym z najnowoczesniejszych rosyjskich samolotów. Początkowo miały być produkowane wspólnie z Włochami, ale współpraca została zerwana na etapie projektowania i każda strona zbudowała własne maszyny. Z tego powodu Jak-130 i włoski Alenia Aermachii M-346 wyglądają bardzo podobnie i mają podobne osiągi.

Życiodajna linia

Wobec wojny domowej w Syrii na Rosję jest wywierana znacząca presja, aby wstrzymała dostawy uzbrojenia do tego kraju. Obecnie firmy rosyjskie są największymi dostawcami sprzętu wojskowego do kraju Baszara Asada.

Dzięki presji dyplomatycznej z zachodu, według nieoficjalnych doniesień, zawieszono już dostawy dość nowoczesnego systemu obrony przeciwlotniczej S-300. Przerwaniu miały też ulec transporty jeszcze nowszego systemu plot. Pancyr-S1 i zmodyfikowanych wyrzutni systemu plot. S-125. Oficjalnie zawrócono natomiast statek wiozący do Syrii kilka wyremontowanych i zmodernizowanych śmigłowców szturmowych Mi-25.

Autor: mk//gak/k / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia CC BY SA | Dmitrij Żerdin

Raporty: