Świat

Brytyjski sędzia: nowiczok mógł naruszyć sprawność umysłową Skripala

Świat


Środek chemiczny wykorzystany podczas ataku na Siergieja Skripala i jego córkę Julię mógł naruszyć ich sprawność umysłową, nie wiadomo, czy ofiary powrócą do zdrowia - oświadczył w czwartek brytyjski sędzia David Williams. Sierżant Nick Bailey, który pierwszy miał kontakt z otrutym byłym rosyjskim szpiegiem, wyszedł w czwartek ze szpitala po ponad dwóch tygodniach.

Sędzia David Williams wyraził w czwartek zgodę na pobranie próbek krwi Skripala i jego córki, które zostaną przekazane ekspertom w dziedzinie broni chemicznej.

Próbki krwi wykazały obecność środka typu Nowiczok

Sędzia dodał, że ofiary nie są w stanie się komunikować. Lekarze określają stan ofiar jako krytyczny, ale stabilny. Jak oświadczył sędzia Williams, badania wskazują, że sprawność umysłowa Skripala i jego córki może być naruszona w nieznanym jak na razie stopniu. Podkreślił, że nie można określić, kiedy ani w jakim stopniu mogą odzyskać sprawność.

Poinformował też, że próbki krwi Skripala i jego córki wykazały obecność środka typu Nowiczok lub substancji pokrewnej.

Zarekwirowane samochody rodziny policjanta

Wypuszczony ze szpitala sierżant Bailey został hospitalizowany po kontakcie ze środkiem paralityczno-drgawkowym. Reuters pisze, że Bailey był poważnie chory, ale nie podaje informacji o objawach choroby czy długotrwałych konsekwencjach kontaktu z nowiczokiem.

W ubiegłym tygodniu brytyjski dziennik "Telegraph" podał, że dom Baileya otoczono kordonem, a policja zarekwirowała nawet samochody jego rodziny i obstawiła uliczkę, gdzie znajduje się ich dom.

Hospitalizowany drugi policjant

Wcześniej w czwartek "Daily Mail" podał, że hospitalizowany został drugi policjant, który miał kontakt z nowiczokiem. Jego stan nie jest ciężki.

Skripal jest byłym pułkownikiem rosyjskiego wywiadu wojskowego Głównego Zarządu Wywiadowczego (GRU). Był sądzony w Rosji za szpiegostwo na rzecz Wielkiej Brytanii, w 2010 roku został ułaskawiony i objęty wymianą szpiegów. Po przybyciu do Wielkiej Brytanii zamieszkał w Salisbury.

Autor: MR / Źródło: PAP

Raporty: