Nowi dowódcy tureckiej armii. Kandydatura faworyta utrącona

Aktualizacja:
 
wikipedia.orgWpływy tureckiej armii na politykę kraju sukcesywnie maleją

Turecka Najwyższa Rada Wojskowa zadecydowała w sobotę o obsadzeniu głównych stanowisk w armii. Wielką niespodzianką jest wymuszone przejście na emeryturę gen. Bekira Kalyoncu, typowanego dotąd na dowódcę sił lądowych.

Nominacje przyciągają uwagę, ponieważ Turcja jest drugą, po USA, siłą militarną w NATO. Proces osłabiania wpływowej armii ma też istotne znaczenie w Turcji, w której wojskowi przeprowadzili kilka zamachów stanu od 1960 roku.

Premier osłabia armię

Najwyższa Rada Wojskowa decyduje o nominacjach na corocznym trzydniowym spotkaniu w sierpniu. Oczekiwano, że tym razem dokona dużych zmian. Radą kieruje premier Recep Tayyip Erdogan z umiarkowanie islamistycznej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP). To właśnie dziełem AKP, rządzącej od dekady jest systematyczne osłabianie wpływów armii. Jak zadecydowała rada, dowódcą sił lądowych zostanie gen. Hulusi Akar. Zgodnie z dotychczasową praktyką oczekuje się wobec tego, że w 2015 roku zostanie on szefem sztabu sił zbrojnych, obecnie jest nim gen. Necdet Ozel. Wiceadmirał Bulent Bostanoglu został dowódcą marynarki, gen. Akin Ozturk - dowódcą sił powietrznych, a gen. Servet Yorluk - dowódcą żandarmerii.

Krytyk rządu na lodzie

Według mediów kandydatura gen. Kalyoncu została utrącona dlatego, że postrzegany był jako krytyk rządu. Ponadto jego nazwisko wypłynęło w zeznaniach w tzw. sprawie Ergenekon, dotyczącej domniemanej próby obalenia rządu Erdogana. Zmiany w tureckiej armii następują w momencie, gdy w sąsiedniej Syrii toczy się konflikt wewnętrzny, grożący przelaniem się na tureckie pogranicze.

Ponadto tureckie siły bezpieczeństwa zaangażowały się w rozmowy z Partią Pracujących Kurdystanu (PKK), które mogą doprowadzić do zakończenia trwających od 30 lat walk pomiędzy bojownikami PKK a turecką armią i siłami bezpieczeństwa. Konflikt kurdyjski, który wybuchł w 1984 roku, kosztował życie 40 tys. ludzi.

[object Object]
Brutalna interwencja tureckiej policji. Wśród rannych dziennikarzeReuters
wideo 2/6

Autor: rf\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org

Pozostałe wiadomości