Nowe władze odcinają się od Ahmadineżada. "Iran nigdy nie negował" Holokaustu


Po niemal dekadzie rządów Mahmuda Ahmadineżada, który słynął z antysemickich tyrad i negowania Holokaustu, w Iranie wiatr zawiał z innej strony. Nowe władze zapewniają, że to, co mówił poprzedni prezydent, było "jego prywatną opinią", a Iran oficjalnie niczego nie neguje. Wręcz przeciwnie, najwyżsi przywódcy życzą wszystkim Żydom dobrego Nowego Roku.

Deklaracje irańskich polityków nie padają przed kamerami i na konferencjach prasowych, ale na Twitterze. Nie mają więc wielkiej wagi, ale są bardzo znaczące biorąc pod uwagę wcześniejszą retorykę Teheranu. Co ciekawe Twitter, wraz z Facebookiem, oficjalnie jest zakazany w Iranie jako narzędzia szerzenia wpływów zachodnich.

Dyplomacja twitterowa

Przywódcy duchowi i politycy nie mają jednak z zakazem wielkich problemów, tak jak wielu Irańczyków, którzy wiedzą jak omijać rządowe blokady. Półoficjalne konto na Twitterze założył prezydent Hasan Rowhani, za pośrednictwem którego pożyczył "błogosławionego Nowego Roku dla wszystkich Żydów".

Teraz znacznie szerszą wypowiedź na Twitterze zamieścił nowy minister spraw zagranicznych Iranu, Mohammad Dżawad Zarif. Najpierw wysłał życzenia z okazji Rosz Haszana, żydowskiego Nowego Roku, amerykańskiej pisarce Christine Pelosi, która prywatnie jest córką Nancy Pelosi, przywódczyni demokratów w amerykańskiej Izbie Reprezentantów.

W reakcji na otrzymane życzenia Christine Pelosi odpisała, że Nowy Rok byłby jeszcze piękniejszy, gdyby zakończyło się negowanie Holokaustu. "Iran nigdy tego nie negował. Człowiek, który to czynił, oddał już władzę" - napisał na Twitterze szef dyplomacji. Później wiadomość została poddana redakcji: "Człowiek, o którym mówiono, że to neguje, oddał już władzę. Szczęśliwego Nowego Roku".

Zarif potwierdził w piątek irańskiemu portalowi informacyjnemu Tasnimnews.com, że wysłał na Twitterze życzenia z okazji Rosz Haszana, ponieważ Iran zamieszkuje niewielka społeczność żydowska.

Kurs na złagodzenie nastrojów

Pojednawcze komunikaty na Twitterze w wydaniu prezydenta i szefa irańskiej dyplomacji wpisują się w starania nowego irańskiego rządu mające na celu poprawienie stosunków Iranu z Izraelem.

Stosunki Iranu z Izraelem są napięte nie tylko przez wypowiedzi Ahmadineżada, który twierdził, że Holokaustu nie było i odmawiał państwu żydowskiemu prawa do istnienia, ale także z powodu kontrowersyjnego programu atomowego Iranu. Władze w Teheranie utrzymują, że jego program nuklearny ma charakter wyłącznie pokojowy, wbrew zarzutom Izraela i państw Zachodu, według których Iran dąży do pozyskania broni atomowej.

Rosz Haszana zgodnie z żydowskim kalendarzem rozpoczął się 4 września o zachodzie słońca i potrwa do zachodu słońca 6 września. Święto upamiętnia stworzenie świata, od którego zgodnie z kalendarzem żydowskim minęły 5774 lata.

Autor: mk\mtom / Źródło: PAP, tvn24.pl