Nowa Zelandia. Stenogram z obraźliwą wypowiedzią premier sprzedany. Dochód pójdzie na cel społeczny

Źródło:
BBC

Podpisana kopia stenogramu, w którym premier Nowej Zelandii obraża lidera opozycji, używając wobec niego określenia "ku**s" została sprzedana za ponad 63 tysiące dolarów. Obraźliwy komentarz Jacindy Ardern został uchwycony przez mikrofony w trakcie gorącej wymiany zdań z szefem partii ACT, Davidem Seymourem.

Podczas ożywionej debaty parlamentarnej premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern gwałtownie zareagowała, lider libertariańskiej partii ACT David Seymour poprosił ją o podanie przykładu, "w którym premier popełnia błąd, przeprasza za niego, a następnie go naprawia". W odpowiedzi Ardern broniła wyników rządów Partii Pracy. Po publicznej wypowiedzi usiadła i cicho mruknęła: "Jaki arogancki ku**s (w oryginale prick)". Komentarz został zarejestrowany przez mikrofon i odnotowany w oficjalnym protokole parlamentarnym.

Charytatywna aukcja stenogramu z obraźliwym komentarzem

Ardern później przeprosiła za swoje słowa, a Seymour zaproponował, żeby obrócić to zdarzenie w coś pożytecznego i zebrać fundusze dla fundacji walczącej z rakiem prostaty. Politycy podpisali kopię transkrypcji protokołu, który zawierał obraźliwy komentarz, i wystawili go na internetowej aukcji charytatywnej. Dokument został sprzedany za 63,2 tys. dolarów.

Transkrypcja obraźliwej wypowiedzi premier Nowej Zelandii sprzedana za ponad 63 tysiące dolarówFacebook/jacindaardern

Historyczne wydarzenie polityczne w Nowej Zelandii

Julian Shorten, który wygrał licytację, powiedział lokalnym mediom, że chociaż będzie musiał wziąć pożyczkę, aby opłacić zakup dokumentu, jest zadowolony. – To historyczne wydarzenie polityczne w Nowej Zelandii – ocenił.

David Seymour przyznał, że "zainteresowanie aukcją przekroczyło wyobrażenia". – Kiedy jej (pani premier - red.) to zasugerowałem, od razu się zgodziła – podkreślił. – Byłem zdumiony życzliwością licytujących, którzy swoją hojnością pomagają ku**som na całym świecie – oznajmił.

Zaskoczenia sukcesem aukcji nie kryła również premier Ardern.

Autorka/Autor:asty//rzw

Źródło: BBC

Źródło zdjęcia głównego: Facebook/jacindaardern