Świat

Nowa zabójcza broń Pakistanu

Świat

ReutersNowa zabójcza broń Pakistanu

Ma zasięg 350 km, jest trudno wykrywalna przez radary i może przenosić wszystkie rodzaje głowic, z nuklearnymi na czele. "Człowieczy grom" - jak nazywa się nowa pakistańska rakieta, pomyślnie przeszła testy.

Rakieta może być przenoszona przez myśliwce i odpalana spod ich pokładu, dzięki czemu jej zasięg wielokrotnie się zwiększa. Bardzo zadowolony jest z niej prezydent Pakistanu Pervez Musharraf, który pogratulował osiągnięcia naukowcom i inżynierom zaangażowanym w jej budowę.

Hatf 8 - jak brzmi techniczna nazwa nowego pocisku, jest już drugą w ciągu ostatniego miesiąca rakietą zdolną przenosić głowice nuklearne, testowaną przez Pakistan. Jej starsza siostra, nosząca imię Babur - od jednego z najznamienitszych władców muzułmańskich w historii, zdobywcy Indii i Afganistanu, założyciela dynastii Wielkich Mogołów, jest koronnym osiągnięciem pakistańskich militarystów. Może bowiem przenosić ładunek na odległość 700 km, a więc daleko wgłąb terytorium Indii, z którymi Pakistan toczy nieustanną rywalizację na polu osiągnięć militarnych.

Źródło: Reuters, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Reuters