Świat

Nowa polska misja w Afryce

Świat

Aktualizacja:
TVN24Kolejna misja polskich żołnierzy?

- Podjąłem decyzję, aby rozpocząć przygotowania naszych żołnierzy do udziału w ewentualnej misji w Czadzie, która może rozpocząć się już tej jesieni albo na początku przyszłego roku - powiedział minister obrony narodowej Aleksander Szczygło w wywiadzie udzielonym agencji Reutera.

Polscy żołnierze wezmą udział w planowanej przez Unię Europejską misji pokojowej w Czadzie. Jej zadaniem będzie przede wszystkim ochrona uchodźców z Darfuru - ogarniętej wyjątkowo brutalnym konfliktem prowincji Sudanu - oświadczył minister.

1 sierpnia Rada Bezpieczeństwa ONZ przegłosowała rozmieszczenie sił pokojowych w Darfurze. W ramach połączonej misji sił pokojowych ONZ i Unii Afrykańskiej - UNAMID ma tam trafić 26 tys. żołnierzy i policjantów. Personel ma w większości pochodzić z państw afrykańskich.

Siły Unii Europejskiej w Czadzie - zgodnie z propozycją sekretarza generalnego ONZ Ban Ki Muna - zajmowałyby się ochroną ludności cywilnej, pracowników organizacji humanitarnych i tamtejszej misji Narodów Zjednoczonych, dla której wyzwaniem są napływający w coraz większej liczbie uchodźcy z sąsiadującego z Czadem Darfuru.

Misja będzie także starać się walczyć z handlem bronią, jaki ma miejsce na granicy Sudanu i Czadu.

Polscy żołnierze uczestniczą już w misjach zagranicznych w Iraku, Afganistanie, Libanie, Syrii, Kosowie oraz Bośni i Hercegowinie.

Źródło: Reuters, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24