Nowa Kaledonia wyznaczyła datę referendum niepodległościowego

Nowa Kaledonia znajduje się w zachodniej części Pacyfiku
Nowa Kaledonia znajduje się w zachodniej części Pacyfiku
Google Earth
Google EarthNowa Kaledonia znajduje się w zachodniej części Pacyfiku

Położona w zachodniej części Oceanu Spokojnego i należąca do Francji Nowa Kaledonia przeprowadzi 4 listopada referendum niepodległościowe - zadecydował w poniedziałek lokalny organ prawodawczy, Kongres.

Jak zaznacza "The Guardian", nie sformułowano jeszcze dokładnego pytania, na jakie odpowiedzą mieszkańcy.

Podzielona Nowa Kaledonia

Jeśli większość mieszkańców, z których 45 procent to rdzenni Kanakowie, zagłosowałoby za niepodległością, byłoby pierwsze terytorium, które odłączyłoby się od Francji od 1980 roku. Niepodległość ogłosiło wtedy położone na północ od Nowej Kaledonii Vanuatu.

W zeszłym roku prezydent Francji Emmanuel Macron oświadczył, że francuska obecność na Nowej Kaledonii jest "niezbędna do zagwarantowania pokoju i rozwoju" - przypomina "The Guardian".

Jak zaznacza brytyjski dziennik, władze w Paryżu mają nadzieję, że mieszkańcy zagłosują za pozostaniem częścią Francji.

W 1985 roku przez pół roku na Nowej Kaledonii trwał stan wyjątkowy, a Francja wysłała na to wyspiarskie terytorium dodatkowe siły zbrojne. Była to reakcja na tzw. bunt Kanaków. Do tej pory obie strony konfliktu pozostają "głęboko podzielone" - odnotowuje "The Guardian".

Zagwarantowane referendum

Od 1946 roku Nowa Kaledonia była terytorium zamorskim Francji. Od 1998 roku archipelag jest francuską "wspólnotą sui generis" o szerokiej autonomii.

Zgodnie z porozumieniem z 1998 roku do końca 2018 roku ma zostać przeprowadzone referendum niepodległościowe.

W gestii rządu francuskiego pozostają sprawy polityki zagranicznej i obrony. Rząd Francji reprezentuje wysoki komisarz mianowany przez prezydenta. Pod względem administracyjnym Nowa Kaledonia podzielona jest na trzy jednostki terytorialne - prowincje (północną, południową i Wyspy Lojalności).

Główna wyspa zamieszkanej przez blisko 280 tysięcy osób Nowej Kaledonii położona jest około 1200 kilometrów na wschód od Australii oraz 20 tysięcy kilometrów od Paryża. Na archipelagu znajduje się jedna czwarta światowych złóż niklu, który wykorzystywany jest między innymi do produkcji baterii.

Autor: mm//kg / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia CC BY 2.0 | Thomas@RUN