Po dwóch latach kolejne referendum w sprawie niepodległości. Ruszyła kampania

Źródło:
PAP

W poniedziałek rozpoczęła się oficjalna kampania przed drugim referendum w sprawie przynależności Nowej Kaledonii do Francji. Głosowanie w sprawie niepodległości terytorium zamorskiego Francji ma się odbyć 4 października.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Pierwsze referendum odbyło się 4 listopada 2018 roku. Wówczas 56,7 procent głosujących opowiedziało się za przynależnością do Francji cieszącego się autonomią wewnętrzną tzw. kraju zamorskiego o szczególnym statusie, położonego w zachodniej części Oceanu Spokojnego, w Melanezji.

Nowa Kaledonia jest położona na Oceanie SpokojnymShutterstock

"Czy pan/pani chce, aby Nowa Kaledonia osiągnęła pełną suwerenność i stała się niezależna?"

Według danych przekazanych przez Wysoką Komisję do spraw Republiki, w październiku około 180 tys. uprawnionych do głosowania będzie mogło udzielić odpowiedzi to samo pytanie, które zadano już dwa lata temu: "Czy pan/pani chce, aby Nowa Kaledonia osiągnęła pełną suwerenność i stała się niezależna?".

W przypadku przewagi zwolenników przynależności do Francji, trzecie referendum może zostać zorganizowane do 2022 roku zgodnie z porozumieniem podpisanym w 1998 roku między państwem a separatystami z Frontu Narodowego i Socjalistycznego Wyzwolenia Kanaków (FLNKS) - podaje dziennik "Le Figaro".

W głosowaniu mogą brać udział tylko osoby wpisane na specjalną listę wyborczą, które muszą udowodnić swój nieprzerwany pobyt w Nowej Kaledonii od co najmniej 31 grudnia 1994 roku. Referendum odbędzie się 4 października. Na miejscu będzie przebywać grupa 12 obserwatorów ONZ.

Atmosfera polityczna wokół referendum jest napięta

Nowa Kaledonia jest jednym z nielicznych terytoriów francuskich praktycznie bez COVID-19. Do tej pory zarejestrowano 26 przypadków, w tym brak lokalnych - wszystkie osoby zakażone koronawirusem zostały poddane kwarantannie w lokalnych hotelach.

Atmosfera polityczna wokół referendum jest jednak napięta. FLNKS skrytykował francuską administrację za "zaprzestanie bezstronności", gdy ta zezwoliła na używanie francuskiej flagi, w odstępstwie od kodeksu wyborczego, podczas oficjalnej kampanii.

Autorka/Autor:pp//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock