Nowa fala powodzi w Wietnamie

Świat

Aktualizacja:
Dariusz LabudaUlewne deszcze niszczą Wietnam

Co najmniej dziewięć osób zginęło w wyniku kolejnej fali powodziowej w centralnym Wietnamie - podano w poniedziałek w Hanoi. W ostatnim tygodniu w tym kraju powódź spowodowała śmierć ponad 70 osób.

Ulewne deszcze padające od 29 października wywołały olbrzymie powodzie, które dotknęły 9 centralnych prowincji Wietnamu. Sytuacja pogorszyła się w związku z weekendową falą nowych opadów.

Zalanych zostało wiele miejscowości centralnego Wietnamu, w tym część zabytkowego miasta Hoi An znajdującego się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Niemal 500 zabytkowych budynków w tym mieście znajduje się pod wodą.

Zalane miasteczko Hoi Am - zdjęcie internauty Dariusza Labudy Dariusz Labuda

Prezydent składa kondolencje W związku z sytuacją prezydent Wietnamu Nguyen Minh Triet otrzymał kondolencje od prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

- W związku z klęską powodzi, która w ostatnich dniach nawiedziła centralny Wietnam, powodując śmierć ponad 70 osób oraz ogromne straty materialne, pragnę skierować na Pańskie ręce w imieniu Narodu Polskiego najgłębsze wyrazy współczucia. Bardzo proszę o przekazanie szczerych kondolencji bliskim ofiar tej katastrofy humanitarnej - czytamy w depeszy polskiego prezydenta.

Powódź pustoszy Wietnam Straty materialne będące następstwem poprzednich powodzi szacowane są na co najmniej 300 milionów dolarów. Według wstępnych danych fala powodziowa zniszczyła co najmniej 94 tysiące domów i 18 tysięcy hektarów pól uprawnych. Uszkodzone zostały mosty i drogi.

Straty mogą sięgnąć milionów dolarów - zdjęcie internauty Dariusza Labudy Dariusz Labudy

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Dariusz Labuda