TVN24 | Świat

Djoković właścicielem większości akcji firmy pracującej nad lekiem na COVID-19

TVN24 | Świat

Autor:
mjz
Źródło:
PAP

Novak Djoković jest właścicielem 80 procent akcji w duńskiej firmie biotechnologicznej QuantBioRes, która zajmuje się między innymi opracowaniem leku na COVID-19 - poinformował jej dyrektor generalny Ivan Loncarevic.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Jak przekazał Loncarevic, lider światowego rankingu tenisistów został głównym udziałowcem w czerwcu 2020 roku. Nie zdradził jednak kwoty, jaką Serb zainwestował w firmę.

Według Loncarevica QuantBioRes zatrudnia nieco ponad 10 naukowców pracujących w Danii, Australii i Słowenii, którzy obecnie zajmują się opracowaniem skutecznego leku na COVID-19.

Ma bazować na peptydach, naturalnych związkach chemicznych, które powstrzymywać będą koronawirusa przed infekowaniem komórek ludzkich. Firma planuje, że latem w Wielkiej Brytanii rozpocznie badania kliniczne.

Reuters zwrócił się do rzecznika Djokovica z prośbą o komentarz, ale ten nie odpowiedział.

Australian Open

W niedzielę zakończyła się kilkunastodniowa saga z udziałem zawodnika, któremu dwukrotnie cofnięto australijską wizę z powodu braku szczepienia przeciwko COVID-19. Jego prawnicy dwukrotnie odwoływali się od decyzji organów rządowych. Za pierwszym razem jego apelacja została uznana, ale w niedzielę sąd federalny jednogłośnie poparł władze i ocenił ich działanie za legalne.

Djokovic, dziewięciokrotny triumfator Australian Open, nie poddał się obowiązkowemu dla uczestników tego turnieju szczepieniu przeciwko COVID-19, a później powoływał się na zwolnienie lekarskie wystawione mu jako ozdrowieńcowi. W wydanym po niedzielnym wyroku sądu oświadczeniu podkreślił, że jest nim rozczarowany, ale będzie go respektował.

Autor:mjz

Źródło: PAP