Nosiło imiona carycy i dwóch bolszewików. Czas na dramatopisarza

[object Object]
Ukraina pozbywa się komunistycznych symboli. Na nagraniu obalenie pomnika Lenina w Charkowie w 2014 r. Reuters Archiwum
wideo 2/24

Parlament Ukrainy zdecydował o przemianowaniu miasta Kirowohrad na Kropywnycki - poinformowała agencja Interfax-Ukraina. Decyzja została podjęta na mocy ustawy o potępieniu reżimów komunistycznego i nacjonalistycznego. Dotychczasowa nazwa miasta upamiętniała działacza bolszewickiego Siergieja Kirowa.

Decyzję o zmianie nazwy miasta poparło 228 deputowanych w 450-osobowej Radzie Najwyższej Ukrainy. Ukraiński dramatopisarz, reżyser, aktor i kompozytor Marko Kropywnycki (1840-1910) urodził się we wsi Beżbajraky, na terenie dzisiejszego obwodu kirowohradzkiego, którą już wcześniej przemianowano na Kropywnycke.

Zmieniać nazwy miasta nie chcieli wcześniej tamtejsi radni. Uzasadniali, że sprzeciwiają się temu mieszkańcy. Deputowany Bloku Opozycyjnego Siergiej Łarin zarzucił deputowanym do Rady Najwyższej, że nie wzięli pod uwagę opinii społecznej. Przypomniał, że zdecydowana większość mieszkańców nie poparła nazwy Kropywnycki.

Pakiet ustaw

Położony w środkowej części Ukrainy Kirowohrad do 1924 r. nosił nazwę Jelizawietgrad (ku czci cesarzowej Elżbiety), a później (do 1934 r.) Zinowjewsk (od nazwiska działacza rewolucyjnego Grigorija Zinowjewa). Następnie nazywał się Kirowo i Kirowohrad, od działacza bolszewickiego Siergieja Kirowa, zamordowanego z inspiracji Józefa Stalina w 1934 r.

Ukraiński parlament przyjął pakiet ustaw dekomunizacyjnych w kwietniu 2015 r. Weszły one w życie miesiąc później. Ustawy te zakazują propagandy komunizmu i nazizmu oraz ich symboli, a także uznają komunistyczny system totalitarny lat 1917-1991 za system przestępczy. Za przestępczy uznano też nazistowski system totalitarny. Wprowadzono zakaz propagowania nazizmu, narodowego socjalizmu i związanych z nimi symboli.

877 miejscowości

Zgodnie z ustawami dekomunizacyjnymi na przywrócenie historycznych nazw bądź nadanie nowych, samorządy lokalne miały czas do listopada 2015 roku. Instytut Pamięci Narodowej w Kijowie informował w zeszłym roku, że z map Ukrainy muszą zniknąć dotychczasowe nazwy 877 miejscowości.

Najwięcej z nich znajdowało się na wschodniej Ukrainie. W zachodniej części kraju rozwiązano tę kwestię jeszcze na przełomie lat 80. i 90.

Autor: tas//gak / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia

Tagi:
Raporty: