Świat

Pierwsi Norwegowie w holenderskim więzieniu. Kontrakt za 25,5 mln euro

Świat

Dienst Justitiële InrichtingenW więzieniu wyroki będą odbywać skazani w Norwegii

Pierwszych 20 z około 240 norweskich więźniów przybyło do holenderskiego zakładu karnego koło Groningen, gdzie będą odsiadywać kary wieloletniego pozbawienia wolności - poinformował we wtorek resort sprawiedliwości Holandii.

Szefem więzienia Norgerhaven w miejscowości Veenhuizen jest Norweg, natomiast strażnikami są Holendrzy. Oslo płaci ok. 25,5 miliona euro rocznie za korzystanie z tego holenderskiego zakładu karnego. Holendersko-norweskie porozumienie międzyrządowe w tej sprawie zawarto wstępnie na trzy lata.

Umowa jest korzystna dla obu stron - w Norwegii brakuje miejsc w więzieniach, natomiast w Holandii 1,5 tysiąca cel jest pustych.

Cele na wynajem

Holendrzy świadczą takie usługi nie tylko Norwegii. Od 2010 roku w holenderskim więzieniu w Tilburgu kary odbywa 650 Belgów. Szefem tego zakładu karnego jest Belg.

W więzieniach wynajmowanych przez Holandię innym krajom obowiązują procedury i przepisy tych krajów. Zatrudniony tam holenderski personel przeszedł specjalne szkolenia.

Norwegia wysyła do Holandii przede wszystkim takich więźniów, którzy nie mają kontaktów z rodzinami. Przed zakończeniem odbywania kary będą oni przenoszeni z powrotem do Norwegii.

Autor: pk//gak / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Dienst Justitiële Inrichtingen

Pozostałe wiadomości