Rosjanin skazany w Norwegii na karę więzienia za loty dronem

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP
Lotnisko w Norwegii. Wideo archiwalne
Lotnisko w Norwegii. Wideo archiwalne
Reuters Archive
Reuters ArchiveLotnisko w Norwegii. Wideo archiwalne

Obywatel Rosji został skazany w środę w Norwegii na 90 dni więzienia za loty dronem. Skazany mężczyzna bronił się, że nie wiedział o panującym w kraju zakazie wynikającym z przepisów sankcyjnych.

Sąd w Norwegii w środę skazał obywatela Federacji Rosyjskiej na 90 dni więzienia za loty dronem. 34-letni Rosjanin został skazany za naruszenie przepisów sankcyjnych, które zabraniają obywatelom Rosji korzystania z dronów w Norwegii - pisze agencja dpa, powołując się na lokalne media norweskie.

Skazany twierdził, że nie wiedział o zakazie. Według mediów przybył do Norwegii w październiku, aby zrobić zdjęcia norweskiej przyrody za pomocą drona.

Rosjanin skazany na karę więzienia za loty dronemShutterstock

Incydenty z udziałem dronów w Norwegii

Jesienią władze Norwegii podwyższyły alert bezpieczeństwa po doniesieniach o przypadkach lotów niezidentyfikowanych dronów nad polami naftowymi i gazowymi.

Po wyciekach z gazociągów Nord Stream, spowodowanych aktami sabotażu, norweskie siły zbrojne zwiększyły patrole na Morzu Norweskim oraz Morzu Północnym, gdzie znajduje się infrastruktura energetyczna.

Jacek Tarociński, ekspert ds. polityki bezpieczeństwa i obrony z warszawskiego Ośrodka Studiów Wschodnich, mówił pod koniec października, że Rosjanie posługują się prostymi, tanimi dronami do wzbudzania zamieszania i obserwacji europejskiej infrastruktury krytycznej. Zebrane w ten sposób dane mogą posłużyć do przeprowadzenia ewentualnego sabotażu.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty/kg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości