Świat

Norwegia: Pożar i śmierć na statku wycieczkowym

Świat


Dwie osoby zginęły w wyniku pożaru na statku wycieczkowym MS Nordlys kursującym wzdłuż zachodnich i północnych wybrzeży Norwegii. Rannych jest co najmniej dziewięć osób, które przewieziono do szpitala w Alesund. Na pokładzie były 262 osoby.

Według policji okręgu Sunnmore 106 pasażerów zostało ewakuowanych w szalupach ratunkowych zanim statek zacumował w Alesund. Pozostali opuścili statek już w porcie.

Łącznie na pokładzie było 207 pasażerów i 55 członków załogi. Na jednostce pozostało 11 członków załogi wspomagających strażaków w gaszeniu pożaru. Nie wiadomo, czy wśród pasażerów byli cudzoziemcy.

Zabici i ranni

W pożarze rannych zostało co najmniej 9 osób, w tym 8 członków załogi. Dwie osoby znajdują się w ciężkim stanie, z poważnymi oparzeniami i zatruciami dróg oddechowych.

Informacje o ofiarach śmiertelnych podały norweskie media, lecz władze nie potwierdziły ich oficjalnie.

Gdy wybuchł ogień, Nordlys, pływający na popularnej turystycznej linii z Bergen na północ Norwegii, był blisko portu Alesund w zachodniej części kraju.

Mógł zabrać prawie 700 pasażerów

Zbudowany w 1994 roku Nordlys może przewozić 691 pasażerów. Należy do linii żeglugowej Hurtigruten, kursującej od 1893 r. między ważniejszymi portami wzdłuż wybrzeża północnej Norwegii. Cała turystyczna trasa liczy 2 500 km i prowadzi z Bergen do Kirkenes, położonego w pobliżu koła podbiegunowego w odległości kilku kilometrów od granicy z Rosją.

Źródło: PAP