Umowa Norwegii z USA. "Umożliwia szybkie wzmocnienie w przypadku kryzysu lub wojny"

Autor:
asty//now
Źródło:
PAP

Norwegia, która w Arktyce dzieli granicę z Rosją, podpisała w piątek porozumienie ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie uregulowania amerykańskiej aktywności wojskowej na swoim terytorium. - Porozumienie potwierdza kluczową pozycję Norwegii na północnej flance NATO - oświadczyła szefowa norweskiego MSZ Ine Marie Eriksen Soereide.

Porozumienie między Norwegią i USA - dwoma sojusznikami NATO - pozwoli Stanom Zjednoczonym na budowę obiektów na trzech norweskich lotniskach i w jednej bazie morskiej, ale nie będzie oznaczać powstania oddzielnych amerykańskich baz - podał rząd Norwegii. Umowa zawarta przez mniejszościowy gabinet premier Erny Solberg musi zostać jeszcze ratyfikowana przez norweski parlament.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

"Porozumienie reguluje i ułatwia obecność USA, szkolenia i ćwiczenia w Norwegii, umożliwiając w ten sposób szybkie wzmocnienie Norwegii przez USA w przypadku kryzysu lub wojny" - przekazał rząd.

- Nasza współpraca z naszymi sojusznikami ciągle się rozwija. Porozumienie potwierdza bliskie relacje Norwegii z USA i potwierdza kluczową pozycję Norwegii na północnej flance NATO - oświadczyła szefowa norweskiego MSZ Ine Marie Eriksen Soereide. - Nasza polityka dotycząca stacjonowania obcych sił na norweskim terytorium, magazynowania lub rozmieszczania broni jądrowej oraz wizyt w portach pozostaje niezmieniona - zastrzegła.

Szefowa norweskiego MSZ Ine Marie Eriksen SoereideTwitter/NorwayMFA

Ochłodzenie w relacjach norwesko-rosyjskich

Stosunki między Norwegią a Rosją stopniowo poprawiały się po zimnej wojnie, ale skomplikowały się, gdy w 2014 roku Moskwa zaanektowała ukraiński Krym. Wywołało to napięcie na północy, gdzie po obu stronach granicy gromadzono siły zbrojne i dochodziło do częstszych manewrów wojskowych – zauważa Reuters. Ale oba kraje starają się współpracować w sprawach lokalnych, takich jak podróże transgraniczne i rybołówstwo.

Od powstania NATO w 1949 r. Norwegia jako członek założyciel Sojuszu Północnoatlantyckiego utrzymywała, że nie pozwoli na tworzenie zagranicznych baz w czasie pokoju ani na składowanie broni jądrowej, aczkolwiek mile widziane są ćwiczenia zachodnich wojsk na jej terytorium - wskazuje Reuters.

Autor:asty//now

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości