Świat

Albo nauczą się języka, albo stracą zasiłki

Świat

[object Object]
Migranci ciągle przybywają do Europy. Norweska Partia Postępu chce ich zmusić do nauki języka Reuters Archiwum
wideo 2/24

Norweska minister finansów i szefowa współrządzącej Partii Postępu Siv Jensen ogłosiła, że planuje pozbawiać imigrantów zasiłków. Jeśli będą chcieli zachować świadczenia, będą musieli w ciągu pięciu lat opanować język norweski. - Ma to kluczowe znaczenie dla dobrej integracji - podkreśliła.

Znana ze skrajnie nacjonalistycznego programu Partia Postępu była zmuszona po wejściu do koalicji rządowej w 2013 roku złagodzić swoje stanowisko w wielu kwestiach. Jednak do najbliższych wyborów parlamentarnych, które odbędą się 11 września, idzie ponownie z hasłami typowo antyimigranckimi.

- Jeżeli integracja cudzoziemców ma się udać, to wielkie znaczenie będzie miało podjęcie przez nich pracy. Jedna z najważniejszych rzeczy, jaką możemy uczynić, aby tak się stało, to postawić im wymagania, zwłaszcza jeśli chodzi o naukę norweskiego. Ma to kluczowe znaczenie dla dobrej integracji - powiedziała Siv Jensen w rozmowie z dziennikiem "Aftenposten".

"Naturalną rzeczą będzie przeprowadzanie testów"

Partii Postępu (Frp) zarówno przed zdobyciem władzy, jak i później wielokrotnie opowiadała się za obcięciem rządowych dotacji na naukę języka dla cudzoziemców i azylantów. Jensen nie widzi tu jednak sprzeczności.

- Jesteśmy zdania, że nie ma sensu wydawać pieniędzy na naukę norweskiego dla tych azylantów, którzy nie będą u nas mieszkać. Chcemy natomiast zwiększyć pomoc w nauce języka dla tych osób, które pozostaną w Norwegii. Dzieje się to już na poziomie centrów integracyjnych dla cudzoziemców - dodała.

- Naturalną rzeczą będzie przeprowadzanie testów językowych. Po pięciu latach należy oczekiwać, że osoby, które chcą mieszkać w Norwegii, nauczyły się norweskiego. A jeżeli nie, to nie mogą się spodziewać świadczeń ze strony państwa, takich jak zasiłek gotówkowy czy renta inwalidzka - kontynuowała minister finansów.

"Powinniśmy im dać przestrzeń i czas"

Propozycja nie wzbudziła szczególnego entuzjazmu rządzącego wspólnie z Frp ugrupowania Prawica, na którego czele stoi premier Erna Solberg.

- Nie jestem pewna, czy to właściwa droga, wyznaczanie granicy pięciu lat. Uważam, że należy także wziąć pod uwagę inne kryteria, rozważając kwestię przyznawania zasiłków, na przykład zaangażowanie na kursach - powiedziała rzeczniczka Prawicy do spraw polityki imigracyjnej Ingjerd Schou.

- Jesteśmy zdania, że osoby przybywające do Norwegii muszą włożyć własny wysiłek w integrację, a my jednocześnie powinniśmy im dać przestrzeń i czas na opanowanie nowego języka i przystosowanie się do nowej kultury - wskazała Schou.

Według sondaży, na Prawicę chce głosować w wyborach 22,7 procent ankietowanych, a na Partię Postępu 12,6 procent. Partia Pracy, która cztery lata temu straciła władzę, cieszy się obecnie 30-procentowym poparciem. W przypadku Chrześcijańskiej Partii Ludowej i Socjalistycznej Lewicy wynosi ono po 5,2 procent.

Autor: azb, tas//now / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości