Świat

Norwegia będzie odsyłać uchodźców do Rosji

Świat


Norwegia będzie odsyłać syryjskich imigrantów, którzy chcą przekroczyć granicę na arktycznej północy, z powrotem do Rosji - zapowiedział w środę minister sprawiedliwości.

Około 1,2 tys. osób przekroczyło rosyjsko-norweską granicę w tym roku. Dla porównania w całym ubiegłym roku na taki krok zdecydowało się kilkadziesiąt osób.

Choć droga przez Rosję jest znacznie dłuższa i okrężna, to jest wyraźnie bezpieczniejsza niż przeprawa przez Morze Śródziemne.

Norwegia mówi: stop

Od przyszłego tygodnia dostanie się do Norwegii drogą lądową nie będzie już takie łatwe. Chodzi o rosyjsko-norweskie przejście graniczne w Storskog na północy kraju. Norweskie władze będą zawracać tych Syryjczyków, którzy przez jakiś czas mieszkali na terenie Rosji.

- Niektórzy ludzie przekraczający przejście graniczne Storskog żyli w Rosji przez dłuższy okres czasu i mają tam pozwolenie na pobyt. Więc nie uciekają przed wojną i głodem - powiedział minister sprawiedliwości Anders Anundsen w rozmowie z telewizją publiczną NRK. - Mają bezpieczne miejsce do życia w Rosji. Mamy umowę z Rosją ws. możliwości odprawienia na granicy i powinniśmy z niej korzystać - dodał.

Anundsen należy do antyimigracyjnej Partii Postępu.

Były konsultacje z Rosją

Jak podaje Reuters, sprawa została uzgodniona w ubiegłą środę z szefem rosyjskiej dyplomacji, Siergiejem Ławrowem.

- Poprosiłem Ławrowa o opinię na temat powodów (migracji do Norwegii - red.) - powiedział szef norweskiego MSZ Boerge Brende. Wyjaśnił, że zapytał o to, jaki typ wizy mają w Rosji oraz czy mają prawo pobytu na dłuższy okres.

Autor: pk\mtom / Źródło: Reuters

Tagi:
Raporty: