TVN24 | Świat

"Szpiegowanie sojuszników jest niedopuszczalne". Skutki "Operacji Dunhammer"

TVN24 | Świat

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

Ambasador USA w Oslo został wezwany w czwartek przez premier Norwegii Ernę Solberg do złożenia wyjaśnień w związku z aferą szpiegowską. Media ujawniły niedawno, że duński wywiad wojskowy umożliwił Amerykanom podsłuchiwanie czołowych polityków europejskich, w tym norweskich.

- Cieszę się, że Amerykanie zapewniają, że od 2014 roku zmienili swoją praktykę, jeśli chodzi o monitorowanie swoich sojuszników, i że będą współpracować z nami i innymi, aby wyjaśnić, co się wydarzyło - powiedziała norweskiej agencji NTB premier Solberg.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

W czwartek szefowa rządu Norwegii odbyła rozmowę z premier Danii Mette Frederiksen. - Powtórzyłam, że uważam, że szpiegowanie sojuszników i przyjaciół jest niedopuszczalne i nieuzasadnione - powiedziała Solberg.

Premier Norwegii Erna Solberg wezwała ambasadora USA w Oslo do złożenia wyjaśnień w związku z aferą szpiegowskąShutterstock

- Państwa zaangażowane w tę sprawę są sojusznikami NATO, dlatego musimy wyłożyć wszystkie karty na stół, aby dowiedzieć się, co się stało – odniósł się do sprawy sekretarz generalny NATO i były premier Norwegii Jens Stoltenberg. Jak dodał, "Dania jest cenionym sojusznikiem i wnosi cenny wkład we współpracę NATO, dlatego jestem przekonany, że tak pozostanie".

Amerykański wywiad i "Operacja Dunhammer"

W niedzielę duński nadawca radiowo-telewizyjny DR podał, że amerykański wywiad elektroniczny NSA w ramach współpracy ze służbami specjalnymi Danii otrzymał dostęp do duńskich połączeń internetowych. Dzięki temu Amerykanie mogli szpiegować kanclerz Niemiec Angelę Merkel, ówczesnego szefa niemieckiego MSZ, a obecnie prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera, a także ówczesnego lidera niemieckiej opozycji Peera Steinbruecka.

Podsłuchiwano także polityków szwedzkich oraz norweskich. Otrzymano dostęp do ich rozmów telefonicznych oraz wiadomości tekstowych. Według mediów informacje o podsłuchach pojawiły się w tajnym wewnętrznym śledztwie duńskich służb pod kryptonimem "Operacja Dunhammer", obejmującym kontrolę danych przekazywanych amerykańskim służbom w 2012 i 2014 roku.

Autor:asty/kg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock