Świat

Nobel z fizyki za pojemne twarde dyski

Świat


Tegoroczną Nagrodę Nobla z fizyki otrzymali Francuz Albert Fert oraz Niemiec Peter Gruenberg. Wyróżnienie przyznano im za odkrycie efektu gigantycznego magnetooporu, dzięki któremu np. twarde dyski mogą być coraz pojemniejsze.

Fert i Gruenberg odkryli zjawisko gigantycznego magnetooporu (w skrócie GMR) niezależnie od siebie, w 1988 roku. W trakcie badań okazało się, że w pewnych warunkach bardzo słabym zmianom pola magnetycznego odpowiadają ogromne różnice w oporze elektrycznym.

Praktyczne zastosowanie tego odkrycia szybko wykorzystał przemysł elektroniczny. Odkrycie fizyków posłużyło do zwiększenia pojemności nośników danych, takich jak komputerowe twarde dyski. Technologia oparta na GMR jest w powszechnym użyciu od drugiej połowy lat 90.

Ma szerokie zastosowanie zarówno w komputerach stacjonarnych, laptopach, konsolach gier, a ostatnio przenośnych odtwarzaczach muzycznych i telefonach komórkowych. Bez wystarczająco pojemnych dysków twardych nie mogłyby działać także internetowe serwery i wyszukiwarki.

- Odkrycie tegorocznych noblistów jest nie do przecenienia. Zasłużyli na nagrodę Nobla, ponieważ dokonali przełomu i powstała nowa dziedzina badań - skomentował decyzję Komisji Noblowskiej dr hab. Tadeusz Luciński z Instytutu Fizyki Molekularnej PAN w Poznaniu.


Źródło: PAP