Nobel dla inspektorów w Syrii. OPCW z pokojową nagrodą


Pokojową Nagrodę Nobla otrzymała Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej - ogłosił norweski Komitet Noblowski. Nagrodę przyznano za "rozległe wysiłki na rzecz eliminacji broni chemicznej".

Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej, z siedzibą w Hadze, czuwa nad przestrzeganiem nakazów Konwencji o zakazie broni chemicznej.

Została wyróżniona za "intensywne wysiłki" w celu wyeliminowania arsenałów chemicznych na świecie - oświadczył Komitet Noblowski. "Ostatnie wydarzenia w Syrii, gdzie ponownie użyto broni chemicznej, unaoczniły potrzebę wzmocnienia wysiłków w celu wyeliminowania tej broni" - podkreślono. Obecnie do OPCW należy 189 krajów członkowskich reprezentujących ponad 98 proc. ludności świata. Cztery kraje - Korea Północna, Angola, Egipt i Sudan Południowy - nie podpisały ani nie ratyfikowały konwencji. Izrael i Birma podpisały ją w 1993 roku, ale do tej pory nie ratyfikowały. Od poniedziałku konwencja ma zacząć formalnie obowiązywać Syrię, która przystąpiła do niej w połowie września.

Konwencja została podpisana w Paryżu 13 stycznia 1993 roku i weszła w życie 29 kwietnia 1997 roku. Zakazuje ona produkcji, przechowywania i wykorzystywania broni chemicznej. Zakazuje też państwom będącym jej sygnatariuszami pomagania innym krajom w produkcji lub używaniu takiej broni.

Obecnie inspektorzy OPCW pracują w Syrii, która w ubiegłym miesiącu dołączyła do Konwencji składając deklarację na temat swego arsenału chemicznego. Inspektorzy organizacji przybyli do Syrii 1 października.

Eksperci OPCW informowali w czwartek, że odwiedzili do tej pory trzy obiekty w Syrii. W sumie mają skontrolować 20 lokalizacji.

Wcześniej za sprawą OPCW zniszczonych zostało 57 tys. ton broni chemicznej, m.in. w Iraku, Libii, Rosji i USA. W sumie OPCW przeprowadziła ponad 5 tys. inspekcji w 86 krajach.

Uda się?

Baszar el-Asad zgodził się zniszczyć swoją broń chemiczną w ramach rosyjsko-amerykańskiego porozumienia, mającego zapobiec uderzeniu militarnemu USA na cele reżimu syryjskiego. Eksperci szacują, że Syria ma ponad 1000 ton broni chemicznej, w tym gazu musztardowego, sarinu oraz drażniącego układ krwionośny i nerwowy gazu bojowego VX.

Zgodnie z planem zaakceptowanym przez Radę Bezpieczeństwa ONZ całkowita likwidacja syryjskiej broni chemicznej ma się zakończyć do połowy 2014 roku.

Laureata pokojowego Nobla przewidziała godzinę przed jej ogłoszeniem norweska telewizja NRK. Ubiegłoroczne przewidywania NRK (Nobel dla Unii Europejskiej) także się sprawdziły.

Nagroda zostanie wręczona 10 grudnia w rocznicę śmierci jej fundatora Alfreda Nobla.

[object Object]
Wielu Syryjczyków wymaga pilnej pomocy humanitarnejReuters
wideo 2/22

Autor: mtom / Źródło: Reuters, PAP,

Raporty: