Premier naciskał przy zakupie limuzyny. Skazany na dwa lata więzienia

[object Object]
Były premier Macedonii Nikoła GruewskiGoogle Earth
wideo 2/2

Premier Macedonii w latach 2006-2016, Nikoła Gruewski, został skazany na dwa lata więzienia za nadużycie władzy. Uznano go za winnego wywierania nacisków na urzędników w sprawie zakupu luksusowego, kuloodpornego mercedesa.

Według aktu oskarżenia kupiony ze środków publicznych Mercedes-Benz S600 wart około 600 tysięcy euro został nabyty od firmy faworyzowanej przez Gruewskiego.

Prokuratura utrzymywała, że zakupu tego specjalnego pojazdu, czym zajmował się resort spraw wewnętrznych, dokonano z naruszeniem zasad zamówień publicznych. Sąd zarzucił byłemu premierowi "oszukiwanie obywateli i natrząsanie się z nich".

Jeden z adwokatów Gruewskiego zapowiedział apelację od wyroku.

Na ławie oskarżonych w tej sprawie znaleźli się pierwotnie także doradca szefa MSW Dżoko Popowski oraz była minister spraw wewnętrznych Gordana Jankułowska. Popowskiemu wymierzono karę sześciu lat więzienia, a sprawę byłej minister, która jest w ciąży, sąd postanowił rozpatrzyć oddzielnie.

Wyrok w sprawie zakupu samochodu może być dopiero początkiem problemów 47-letniego Nikoły Gruewskiego, wobec którego toczy się pięć innych dochodzeń, między innymi w sprawie korupcji, nadużycia władzy i oszustw wyborczych.

Autor: mk\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia CC BY 2.0 | EPP

Pozostałe wiadomości