TVN24 | Świat

Poszukiwany przez Interpol terrorysta na zaprzysiężeniu prezydenta Nikaragui

TVN24 | Świat

Autor:
akr
Źródło:
PAP
Poszukiwany przez Interpol Mohsen Rezaji pojawił się na zaprzysiężeniu prezydenta Nikaragui
ReutersPoszukiwany przez Interpol Mohsen Rezaji pojawił się na zaprzysiężeniu prezydenta Nikaragui

Na zaprzysiężeniu prezydenta Nikaragui pojawił się między innymi poszukiwany przez Interpol terrorysta Mohsen Rezaji. Obecnie jest on wysokim urzędnikiem irańskim ds. gospodarczych. Rezaji powiedział na uroczystości, że Iran wspólnie z rządem Nikaragui chce "zniszczyć amerykański imperializm".

Rezaji jest poszukiwanym czerwoną notą Interpolu terrorystą. Został oskarżony przez Argentynę o udział w zamachu na centrum żydowskie w Buenos Aires w 1994 roku, w którym zginęło 85 osób. Obecnie jest wysokim urzędnikiem irańskim ds. gospodarczych. W poniedziałek w Managui Rezaji wziął udział w zaprzysiężeniu Daniela Ortegi na prezydenta Nikaragui.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Rezaji chce "zniszczyć amerykański imperializm"

- Kiedy dotarły do nas groźby skierowane do Nikaragui przez USA, zrozumieliśmy, że musimy tu być, by zapewnić was o trwałości sojuszu Iranu i Nikaragui - powiedział Rezaji w przemówieniu wygłoszonym z okazji inauguracji.

- Jesteśmy na tej drodze razem i jesteśmy zobligowani, by razem zniszczyć amerykański imperializm - dodał, zapewniając władze Nikaragui o wsparciu w obliczu "amerykańskiej presji".

Mohsen RezajiReuters

Sankcje USA i UE

Rezaji wziął udział w poniedziałkowym zaprzysiężeniu Ortegi na prezydenta razem z m.in. przywódcą Wenezueli Nicolasem Maduro i prezydentem Kuby Miguelem Diazem-Canelem. Wcześniej, w środę - jak poinformował kubański rząd - Diaz-Canel spotkał się w Nikaragui z przedstawicielem Iranu, by omówić łączące te kraje kwestie.

- Istnieje pewna bliskość i poczucie zrozumienia pomiędzy rządami Kuby, Nikaragui, Wenezueli i Iranu - ocenił Fernand Lottenberg z Organizacji Państw Amerykańskich (OPA), cytowany w piątek przez portal Infobae.

Zrzeszająca państwa obu Ameryk OPA skrytykowała w czwartek obecność Rezajiego w Nikaragui, podobnie jak władze Argentyny.

W dniu inauguracji Ortegi Stany Zjednoczone wraz z Unią Europejską nałożyły kolejne sankcje na związane z rządem Nikaragui podmioty i państwowych urzędników. Objęte sankcjami osoby oskarża się o łamanie podstawowych praw człowieka, przemoc wobec obywateli Nikaragui oraz korupcję.

Autor:akr

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Reuters