TVN24 | Świat

Zawalił się 21-piętrowy budynek w Lagos. Rośnie bilans ofiar śmiertelnych

TVN24 | Świat

Aktualizacja:
Autor:
momo,
pp/kab,
mtom
Źródło:
PAP, Reuters

Do 36 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych zawalenia się luksusowego apartamentowca w Lagos w Nigerii - poinformował w czwartek przedstawiciel tamtejszych służb ratunkowych. 21-piętrowy wieżowiec runął w poniedziałek. Trwały tam wtedy prace budowlane. Wciąż nie wiadomo, ile osób znajdowało się w rejonie katastrofy.

Do zawalenia się apartamentowca doszło w poniedziałek o godzinie 14.45 czasu lokalnego w zamożnej dzielnicy Ikoyi. Nie jest jasne, ile osób znajdowało się w środku w momencie zdarzenia. Agencja Reutera donosi o około stu robotnikach, którzy mieli znajdować się w budynku.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Zastępca gubernatora stanu Lagos Obafemi Hamzat powiedział, że nowe ustalenia sugerują, iż w chwili tragedii wewnątrz mogło pracować 40 robotników. 

Rośnie bilans ofiar śmiertelnych

Akcja ratownicza trwa, choć "szanse na to, że ktokolwiek ocalały z katastrofy wciąż znajduje się pod gruzami są bardzo, bardzo małe" - oświadczył przedstawiciel nigeryjskiego Czerwonego Krzyża. Wcześniej BBC informowało, że "wiele osób może być uwięzionych pod gruzami".

Państwowa Agencja Zarządzania Kryzysowego w Lagos poinformowała o uruchomieniu planu reagowania kryzysowego. "Wszyscy ratownicy są na miejscu, wysłano tam również ciężki sprzęt oraz sprzęt do wykrywania oznak życia" - poinformowano w komunikacie. 

Nie wiadomo na razie, jaka była przyczyna zawalenia się budynku. 

"Myślałem, że to trzęsienie ziemi"

"Myślałem, że to trzęsienie ziemi, kiedy wybiegłem z mieszkania tuż po godzinie 15. Poczułem, że budynek się rusza i wiedziałem, że coś jest nie tak" - powiedział CNN Olu Apata, mieszkający w pobliżu prezes Nigeryjskiej Izby Adwokackiej. Apata przekazał, że budowa trwa od dwóch lat i że deweloper odbył spotkanie z potencjalnymi nabywcami wcześniej tego samego dnia.

Katastrofy budowlane zdarzają się stosunkowo często w Nigerii, w tym także w Lagos, największym mieście kraju, zamieszkanym przez około 20 mln ludzi. Dzieje się tak głównie ze względu na niską jakość materiałów budowlanych i nieprzestrzeganie przepisów. W 2019 roku zawalenie się dwóch budynków, w tym jednego mieszczącego szkołę, spowodowało tam śmierć kilkudziesięciu osób.

Autor:momo, pp/kab, mtom

Źródło: PAP, Reuters