Świat

Dżihadyści zaatakowali wieś. Ofiar może być nawet kilkadziesiąt

Świat

[object Object]
Nigeryjska armia od lat walczy z Boko HaramReuters TV
wideo 2/13

Co najmniej 19 osób straciło życie w wyniku ataku islamistów na wieś Mailari w stanie Borno w północno-wschodniej Nigerii - podała agencja Reutera powołując się na relację bezpośredniego świadka. Z innych świadectw wynika, że ofiar mogło być więcej, bo nawet 63.

Do ataku doszło nad ranem w nocy z soboty na niedzielę, o godz. 2 czasu lokalnego (godz. 3 nad ranem w Polsce). Media poinformowały o nim dopiero w niedzielę wieczorem.

Atak islamistów

Reuters zaznacza, że z relacji naocznego świadka, jakim był mieszkaniec regionu Guzamala w stanie Borno – Abatcha Umar, trudno wywnioskować, czy wieś została zaatakowana przez bojowników z organizacji Boko Haram czy też przez dżihadystów z zachodnioafrykańskiej odnogi tzw. Państwa Islamskiego (IS). Korespondenci agencji Reutera rozmawiali dodatkowo z przedstawicielem administracji obozu przejściowego, w którym schronili się po rzezi ocalali mieszkańcy Mailari. Ta pragnąca zachować anonimowość osoba twierdzi, że łączna liczba ofiar sięga nawet 63 osób.

Do ataku doszło we wsi Mailari w stanie Borno

Islamska rebelia

Nigeria od dziewięciu lat wstrząsana jest terrorystyczną działalnością dżihadystycznej organizacji Boko Haram, która zabiła już ponad 20 tys. osób, a setki tysięcy zmusiła do opuszczenia miejsc zamieszkania. Sytuacja ta jest jednym z największych problemów prezydenta Nigerii Muhammadu Buhariego, który zamierza ubiegać się o reelekcję w lutym przyszłego roku. Buhari poprzednie wybory wygrał, obiecując w kraju pokój i stabilność. Zaprowadzanie pokoju w Nigerii, na terytorium której z łatwością przenikają oddziały dżihadystów z państw sąsiednich, jest wciąż bardzo trudne i uwieńczone, jak dotąd, niewieloma sukcesami.

Maksymalny obszar kontrolowany przez Boko Haram w styczniu 2015 roku햄방이 | CC BY SA Wikipedia

Autor: momo/adso / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia CC BY-SA 4.0 | Iniabasi Udosen

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości